FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - DINAMO 3-1

VIDEO Poli Iași defilează și o bate lejer pe Dinamo, după ce "câinii" apucaseră să deschidă scorul!

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 decembrie 2016 17:14

Poli Iași a câștigat meciul jucat pe teren propriu contra lui Dinamo, scor 3-1, în etapa cu numărul 21 din sezonul regulat al Ligii 1.

VIDEO » Poli Iași - Dinamo 3-1
A marcat: A. Cristea (pen.) '25, Ștefănescu '72, Gh. Vasile (pen.) '90+1 /Nedelcearu '7
*Busuladzici a fost eliminat în minutul 63, după ce l-a lovit pe Crețu
Click AICI pentru liveTEXT!

După doar 6 minute de joc, Nistor a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Ceccarelli a reluat cu capul, iar Grahovac a respins, dar balonul a ajuns la Nedelcearu, care a reluat în poartă din câțiva metri.

Vali Lazăr a trecut ușor de Bosoi, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta ieșenilor.

În minutul 25, Nedelcearu l-a fautat pe Bosoi în careu, iar Sebastian Colțescu a dictat lovitură de la 11 metri. Andrei Cristea a restabilit egalitatea de la punctul cu var.

După pauză, Poli a fost echipa mai periculoasă, iar Crețu și Andrei Cristea au ratat ocazii importante de a-i aduce pe ieșeni în avantaj.

Busuladzici a văzut cartonaș roșu direct în minutul 63, după ce l-a lovit cu talpa în piept pe Crețu.

Stelistul împrumutat de Steaua la Poli Iași, Cătălin Ștefănescu, a adus formația antrenată de Eugen Neagoe în avantaj, cu reușita din minutul 72, după o combinație superbă reușită de ieșeni în careul dinamovist.

Gheorghe Vasile a dat lovitura de grație "câinilor", în minutele de prelungire ale meciului, când a trimis în poartă cel de-al doilea penalty acordat Iașiului.

Cu succesul obținut în fața "câinilor", Iașiul a trecut de Pandurii în clasament și a urcat pe locul 10, cu 25 de puncte.

Echipele de start:

CSM Poli Iași: Grahovac – Bosoi, Ov. Mihalache (cpt), Frăsinescu, Sato – C. Ștefănescu, V. Gheorghe, Al. Crețu, Al. Ciucur – Bole, A. Cristea
Rezerve: Caparco – Danale, M. Ciucă, I. Voicu, Mitic, Țigănașu, Ad. Moldovan.
Antrenor: Eugen Neagoe

Dinamo: Brănescu – Ceccarelli, Nedelcearu (cpt), Marici – Romera Navarro, Busuladzici, D. Nistor, M. Oliva – Hanca, D. Rotariu, V. Lazăr
Rezerve: Penedo Cano – M. Popescu, St. Filip, D. Popa, Nemec, Dudea, Tîrcoveanu
Antrenor: Ioan Andone

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului