FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAŞI - JUVENTUS BUCUREŞTI 3-1

VIDEO Poli Iaşi o învinge clar pe Juventus, 3-1, şi visează în continuare la play-off

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 decembrie 2017 16:59

Poli Iaşi continuă să spere la play-off după victoria clară obţinută azi pe teren propriu, 3-1 cu Juventus Bucureşti.

FINAL » Poli Iaşi - Juventus Bucureşti 3-1
Au marcat: Platini '11, A. Sin '28, Cisse '50 / Călinţaru '26
TEXT / VIDEO

Echipa lui Stoican a deschis scorul după doar 11 minute. Platini a speculat o eroare imensă a defensivei lui Juventus şi l-a învins elegant pe Stoian.

Juventus a egalat în minutul 26, când Călinţaru a marcat cu capul după o centrare venită în urma unei faze fixe.

Ieşenii s-au repliat rapid şi au revenit în avantaj două minute mai târziu, când Andrei Sin a înscris cu un şut plasat din interiorul careului.

Poli Iaşi a marcat din nou după pauză, în minutul 50, Cisse înscriind simplu din careu şi stabilind scorul final al partidei, 3-1.

Echipele de start:

Poli Iaşi: Koşelev - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Qaka, Chelaru - Platini, Cristea, Sin - Cisse
Rezerve: T. Axinte, Tiago Almeida, Kizito, P. Mendes, Moisii, Panţîru, C. Ştefănescu
Antrenor:
Flavius Stoican

Juventus Bucureşti: Stoian - Dima, Morariu, Neag, Ştefan - C. Petre, Călinţaru - Zaharia, Cazan, Stoenac - Ţâră
Rezerve: Drăghia, Carabela, Ioniţă, Manole, R. Neacşu, Ticamucă, Varga
Antrenor: Marin Barbu

Arbitru: Robert Dumitru
A1: Sebastian Stoianov
A2: Stelian Slabu

Moldovenii sunt pe locul 8 în clasament, cu 30 de puncte, aflându-se la patru lungimi de Viitorul, ocupanta locului şase.

Juventus Bucureşti se află în continuare într-o situaţie disperată în clasament, aflându-se pe ultimul loc, cu doar 9 puncte. Bucureştenii urmează să-şi schimbe antrenorul, Marius Baciu urmând să-i ia locul lui Marin Barbu.