FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - VIITORUL

VIDEO şi FOTO Viitorul cenușiu » Steaua învinge la scor echipa "Regelui", 4-1, dar campionii n-au arătat deloc bine 80 de minute

Articol de - Publicat duminica, 22 martie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 22 martie 2015 22:05

Gică Hagi şi Bănel Nicoliţă au venit ca adversari în Ghencea, fanii Stelei i-au aplaudat la intrarea pe teren în semn de recunoștință pentru trecutul lor roș-albastru, dar jucătorii lui Gâlcă aveau să-i trimită triști la cabine pe cei doi, la finalul meciului.

Puternic afectat de războiul pentru siglă și de amintirea cenușie a duelului-direct din 2013, suspectat de blat de multă lume, Steaua - Viitorul a atras mai puțin de 2000 de oameni pe stadion, cea mai slabă asistență de acasă a campioanei în acest sezon.

Tănase de două feluri

În ciuda afișului sărăcăcios, în iarbă a fost un "blockbuster".

Primul gol a picat în minutul 7 și a avut ca ingrediente un Cristi Tănase "congelat" și un Răzvan Marin iute. Mijlocașul oaspeților i-a furat mingea "decarului" adormit al Stelei, a pătruns vijelios prin stînga și a centrat perfect pentru Bonilla, în 6 metri. Arlauskis n-a avut nici o șansă. A fost momentul cînd pe Ghencea au început să se audă fluierăturile din tribune, dar roș-albaștrilor huiduielile le-au prins bine.

De aici a început alt meci. Steaua și-a restartat din mers serverele și zîmbetul lui Hagi a dispărut. Varela a trimis peste din doi metri, cu capul, iar mingea plecată din gheata lui Iancu, lovitură liberă de la 18 metri, s-a izbit de transversala porții lui Albuț.

Apoi în prim-plan a apărut din nou Tănase. "Dodel" și-a anulat greșeala de golul trupei lui Hagi și a deviat în plasă, cu capul, centrarea lui Guilherme (28). 1-1, nimic notabil pînă la pauză în Ghencea.

Puțanu, stelist undercover

Repriza a doua a început la fel de abrupt ca prima. Ionuț Puțanu, gafeurul de serviciu al Viitorului cînd e vorba de Steaua,  n-a vrut probail să-și stîlcească reputația. În 2013, fundaşul Viitorului şi-a înscris de două ori în propria poartă, într-un meci pierdut în Ghencea, 0-4. Acum, a dat de pămînt cu Adi Popa în careu și "centralul" Adrian Comănescu a dictat penalty. A executat Iancu, a apărat Albuț, a rămas 1-1!

Inspirația lui Gâlcă

Sub ochii lui Keșeru, revenit ca spectator în Ghencea, atacanții Stelei s-au regăsit cu golul. Gâlcă a mutat cu Rusescu și i-a ieșit. "Mascatul" de la Steaua a plonjat spre mingea centrată în gura porții de Chipciu și l-a obligat pe Albuț să-și scoată mingea din plasă a doua oară în meci.

În ultimele 10 minute din partidă, s-au mai înghesuit două goluri. Tănase a ajuns la mingea rătăcită în careu după pasa pe jos a lui Adi Popa și a reușit "dubla". De ziua de pase decisive a lui Chipciu a profitat și nou-intratul Țucudean, o altă mutare inspirată a tehnicianului roș-albastru. "Șeptarul" i-a deviat din prima în adîncime și fostul vîrf a lui Charlton Athletic l-a executat pe Albuț cu un lob fin (89), 4-1!

Steaua a șchiopătat 80 de minute cu trupa lui Hagi, dar a reușit pînă la urmă să bifeze cea mai clară victorie din retur, prin care își betonează primul loc, 53 de puncte, la 7 lungimi de ASA. Să fie oare suficiente?

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis - Rîpa, Varela, Toşca, Guilherme - Prepeliţă, Breeveld - Popa, Chipciu, Tănase  - Iancu
Rezerve: Cojocaru, Filip, Rusescu, Neagu, Ţucudean, Tamaş, Vîlceanu

Viitorul: Albuţ - Cr. Manea, Ţîru, Puţanu, Mitrea - Benzar, Daminuţă - B. Nicoliţă, R. Marin, Fl.Tănase - Bonilla
Rezerve: Buzbuchi, C.Munteanu, Gavra, Pană, Nedelcu, Mitriţă, Hodorogea