FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - PANDURII 4-1

VIDEO Sinescu, Vilanova de Giurgiu » Astra a terminat turul pe locul doi după 4-1 cu Pandurii

Budescu a înscris superb din lovitură liberă

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 noiembrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 25 noiembrie 2012 22:21

Astra lui Valentin Sinescu a terminat turul pe locul doi, după victoria de pe teren propriu cu Pandurii, scor 4-1. Echipa lui Grigoraş pică pe locul 3, la un punct în spatele giurgiuvenilor.

VIDEO Vezi AICI golurile!

Gazdele au început cu încredere şi au avut prima oportunitate de a deschide scorul. Mingote a scos cu emoţii şutul înşelător al lui Budescu(7).

După doar două minute a venit şi deschiderea scorului. Budescu, aflat în mare formă, a centrat în faţa porţii, iar lovitura de cap a lui Takayuki a schimbat tabela. 1-0!

Pandurii au pornit jocul de pase obişnuit, care nu le-a creat mari probleme gazdelor. Şutul lui Distefano a trecut milimetric pe lîngă poarta lui Mingote, iar Morais a blocat şutul ameninţător al lui Maxim.

Dar atacantul de naţională a lui Grigoraş şi-a arătat valoarea. În minutul 42, Cristea a centrat, iar Maxim a apărut la colţul scurt şi a egalat.

Repriza a doua a fost de coşmar pentru oaspeţi. Mai întîi Mureşan şi-a adus echipa în avantaj, reluînd cu capul centrarea lui Distefano de la corner (48). Apoi a fost rîndul lui Budescu să se remarce. Execuţie superbo din lovitură liberă de la 20 de metri, direct în vinclu, şi pandurii lui Grigoraş erau în genunchi (53). Fatai a răsucit cuţitul în rana oaspeţilor două minute mai tîrziu şi a făcut 4-1.

Giurgiuvenii au scăzut motoarele şi au reuşit să închidă spaţiile şi să conserve rezultatul care i-a adus pe locul doi.