FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - FC BOTOŞANI 3-1

VIDEO Viitorul, lider în pauza de iarnă după victoria cu Botoşani » Mihai Roman a marcat cel mai rapid gol din acest sezon!

Articol de GSP - Publicat luni, 19 decembrie 2016 22:23

Viitorul a câştigat meciul cu FC Botoşani, scor 3-1, după ce a fost condusă cu 0-1 din secunda 9. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi este din nou lider, cu două puncte peste Steaua.

Viitorul - FC Botoşani 3-1
Au marcat: G.Iancu (pen.) '17, Chiţu '50, R.Marin '62/M.Roman '1
TEXT! / VIDEO

Mihai Roman a marcat cel mai rapid gol din acest sezon de Liga 1 şi unul dintre cele mai rapide din ultimele sezoane, după doar 9 secunde, când a profitat de o neînţelegere între Buzbuchi şi Cristi Ganea.

Viitoul a egalat după un sfert de oră din penalty. Burcă l-a faultat în careu pe Florinel Coman, iar Gabi Iancu a înscris de la punctul cu var.

Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au avut şansa de a trece în avantaj în minutul 28, când Florinel Coman a fost lansat excelent de Răzvan Marin, dar a Albuţ a reţinut şutul acestuia. Cu patru minute înainte de pauză, Chiţu a ratat o ocazie monumentală, din situaţie de unu la unu cu portarul, tot după o pasă a lui Răzvan Marin.

Chiţu s-a revanşat în minutul 50, când a marcat cu o lovitură de cap în urma unei centrări expediate de Răzvan Marin. Mijlocaşul de 20 de ani al Viitorului a marcat şi el în minutul 62, cu o scăriţă din interiorul careului, după o pasă a lui Florinel Coman.

Viitorul: Buzbuchi - Hodorogea, Ţâru, Boli, Ganea - Benzar, Nedelcu, R. Marin - Chiţu, Iancu, Coman
Rezerve: Tordai, Carp, Casap, Lopez, Cioablă, Cicâldău, Vâna
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Botoşani: Albuţ - Patache, Burcă, Plămadă, Muşat - Willie, Cucu, Moruţan - M. Roman, Elek, Astafei
Rezerve: Avram, Juncănaru, Târnovan, Herghelegiu, Popovici, Corban, Chindris
Antrenor: Leo Grozavu

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga