Articol de GSP - Publicat marti, 31 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 31 mai 2011 19:02
Viorel Duru, şeful Direcţiei de Licenţiere din FRF, a declarat la Fanatik Show, pe DigiSport, că sezonul viitor ar putea avea numai 16 echipe la start, iar decizia finală va fi luată de Comitetul Executiv al FRF, de joi.
Oficialul FRF a adăugat că Timişoara şi Bistriţa nu vor fi retrogradate direct în Liga a III-a şi trebuie să depună cereri pentru licenţe pentru eşalonul secund.
"Sînt 5 cluburi care nu au primit această licenţă: în plus faţă de Timişoara şi Bistriţa sînt Craiova, Victoria Brăneşti şi Unirea Urziceni. Comitetul executiv decide cine joacă în Liga 1. Sînt mai multe variante: fie vor fi cele 16 echipe care au primit licenţa, fie 17 prin invitaţia Sportului Studenţesc, fie 18 echipe, dar nu există un regulament clar pentru a spune cine joacă. Bineîneţeles, Comisia de joi va decide soarta Timişoarei. CEx poate promulga o lege pe ultima sută de metri ca Timişoara să joace în Liga 1, sigur este numai că ea nu va juca în Europa.
Din sezonul viitor, şi pentru Liga a II-a e obligatorie licenţa, deci cele două echipe trebuie să solicite licenţă de Liga a II-a. Aceste două echipe nu mai au nici o şansă să joace în prima ligă. În Liga a II-a pot juca fără licenţă, dacă FRF-ul le dă voie, dar în Liga 1 nu!", a explicat Viorel Duru.
Şeful comisiei de licenţiere a explicat de ce Timişoara şi Bistriţa nu au primit licenţa pentru sezonul viitor.
"Cele două echipe nu au îndeplinit două criterii din dosar, adică aveau datorii către alte cluburi şi datorii către angajaţi şi către stat. UEFA a stat cu ochii pe Timişoara pentru că a făcut o divizare şi trebuia să plătească toate datoriile. Ei nu au putut să demonstreze acest lucru şi cei de la UEFA s-au sesizat. Aici e exclusiv culpa celor care au manageriat echipa".
Mita nu a lipsit din procesul licenţierii
Şeful comisiei de licenţiere a dezvăluit că au fost mai mulţi conducători care i-au promis sume de bani pentru a acorda licenţele într-o anumită direcţie.
"Au fost cîţiva care au încercat să-mi dea bani ca să le dăm licenţele, dar nu pot să spun cine sînt aceia pentru că nu am dovezi. Nu a fost vorba de sume mari de bani, poate că nu-mi cunosc preţul ;)", a spus Viorel Duru.