FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA 0-0

Zid tactic » Rapid şi Steaua s-au anihilat reciproc spre bucuria Oţelului

Articol de - Publicat marti, 09 noiembrie 2010 00:00

Rapidul a jucat mai mult, mai avîntat, Steaua a mizat pe calitatea lui Stancu şi Tănase. Tactica nu a ucis fotbalul, dar a ferecat porţile Vezi rezumatul partidei Rapid - Steaua 0-0! (video)

Episodul 105, sezonul 63. Nu e Anatomia lui Grey, e Anatomia fotbalului. E un serial care ţine de 63 de ani. Nimeni nu dă semne de plictiseală. E o poveste al cărui scenariu nu a fost niciodată acelaşi. Rapid-Steaua, Steaua-Rapid. Pasiunea care vine din iarbă. Iarba care miroase a proaspăt, derbyul care e luminat de torţe. Culorile fotbalului. Vişiniu, alb, galben, roşu. Verde. Atac, apărare. Construcţie, respingere.

Cine atacă, cine se apără?
Şumudică a început cu Lazăr şi Grigore la închidere, răspunsul lui Lăcătuş a fost clasic: Ricardo, Bicfalvi în faţa fundaşilor. Da, Rapid încearcă mai mult, Spadacio şi Frunză trebuie să limpezească, iar Cassio e puntea spre gol. Sună simplu, numai că lipseşte Herea, rotiţa din faţa ceasului de gol brazilian. Tătăruşanu refuză să fie doar o siluetă înaltă şi suplă atunci cînd Geraldo şi Gardoş sînt depăşiţi. Şi sînt depăşiţi la lovitura de cap a lui Marcos Antonio (32). Nu aceeaşi senzaţie de siguranţă o degajase ultimul apărător stelist la lovitura liberă a lui Spadacio din minutul 20 care a trecut ca un oftat pe lîngă bară.

Avertismentul lui Tănase
Marius Şumudică înţelege ce înţeleseseră toţi şi Herea intră pe teren din primul minut al reprizei adevărului. Costa îi verifică reflexele lui Tătăruşanu (48), iar obiectul muncii stă tot mai mult în preajma careului stelist. Parcă e mai multă mişcare în alb-vişiniu, aşa că deocamdată intrarea lui Kapetanos în locul lui Szekely contează doar pentru caseta meciului. Grecul, Stancu şi Surdu par rătăciţi undeva printre Marcos Antonio şi Marius Constantin, Ricardo gîfîie. În astfel de momente te scot din necaz execuţiile fericite şi Tănase (55) e unul în stare de aşa ceva. Şut sec de la marginea din stînga a careului, mingea muşcă bara, dar avertismentul rămîne. Atacaţi, atacaţi voi, dar să ştiţi că sîntem şi noi pe-aici!, le transmit steliştii adversarilor.

Priviri spre cer
O dată primit mesajul, giuleştenii au încercat să atace mai gospodăreşte, renunţînd la avîntul care te expune. Antrenorul vişiniilor a mutat din nou, Sburlea în locul unui Cassio inexistent. Tribuna răsuflă greu la transversala prinsă de Surdu (66) şi foarte mulţi au privit spre cer cu recunoştinţă. Nu la fel s-au uitat spre Sburlea (89) cînd a ratat din 5 metri faţă în faţă cu Tătăruşanu. A fost ultima slăbiciune a apărării conduse de un Gardoş matur şi sigur. Ultima sclipire a unui derby cu sare şi piper, dar fără mîncare. Adică goluri.

"Am pierdut două puncte importante în Giuleşti, dar ne întoarcem joi pe acest stadion ca să învingem şi să ne calificăm în semifinalele Cupei"
Novak Martinovici, fundaş Steaua

"Am avut ghinion. Eram obligaţi să cîştigăm, mi-e ciudă că n-a fost aşa. O să luptăm pînă la final pentru a lua titlul"
Geraldo Alves, fundaş Steaua

"Am jucat bine. Trebuie să păstrăm aceeaşi concentrare şi joi. Meritam să batem Rapidul, dar o să plecăm învingători după meciul de Cupă"
Pablo Brandan, fundaş Steaua

"N-am reuşit să marcăm din cauza ghinionului"
Bogdan Stancu, atacant Steaua

"Păcat că am jucat bine cu Dinamo şi Rapid, dar am luat doar un punct din cele două meciuri. Avem echipă bună în lupta pentru titlu!"
Ricardo Gomes, mijlocaş Steaua

"Ambele echipe şi-au dorit să nu piardă. În Cupă, va fi un meci de care pe care. Trebuie să recunoaştem că Steaua putea cîştiga. Şumudică a scos maximum cu ce a avut la dispoziţie"
George Copos, finanţator Rapid

"Atît au putut cele două echipe. Mi-au plăcut cei doi portari, Gardoş şi arbitrajul. Rezultatul este echitabil"
Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

"Steaua a fost prea temătoare în prima repriză. Încă poate spera la titlu, dar trebuie să-şi pună la punct jocul"
Emeric Ienei, fost antrenor Steaua

"Rezultatul este echitabil. Chiar şi Cristi Borcea cred că este mulţumit de acest 0-0. N-am făcut un joc strălucit, în Cupă se va risca mai mult"
Dinu Gheorghe, preşedinte Rapid

Szekely, scos din joc de o minge
Janos Szekely nu s-a putut bucura prea mult de titularizarea în primul său derby după opt luni. În minutul 37, mijlocaşul Stelei a fost lovit în figură de un balon centrat de către rapidistul Bozovici. Comoţionat, Szekely s-a prăbuşit pe gazon şi, după ce a primit îngrijiri medicale, a fost scos pe targă pe marginea terenului. Nu a mai putut juca, aşa că în locul său a intrat Kapetanos, iar rolul de mijlocaş dreapta lăsat liber a fost preluat de către Surdu. (Cătălin Popescu)

Lazăr, accidentat
Costin Lazăr a ieşit de pe teren la pauză acuzînd probleme musculare. Căpitanul rapidist a resimţit dureri încă din prima repriză, de aceea Şumudică l-a înlocuit cu Herea pentru repriza secundă. Antrenorul din Giuleşti l-a retras pe Spadacio lîngă Grigore ca să susţină apărarea rapidistă. Lazăr este în pericol să nu poată juca nici joi seară, în meciul cu Steaua, din Cupă. (Cătălin Popescu)

Scandal pe mingi
Rapidiştii le-au rezervat o surpriză neplăcută adversarilor. Ajunşi pe teren, în minutele premergătoare partidei, steliştii au fost informaţi că partida nu se va disputa cu mingiile Adidas aşa cum se ştia, ci cu cele Puma, de-abia sosite în Grant. "Nu se poate! Şi acum ne anunţaţi? Nu e corect!", au fost reacţiile roş-albaştrilor. Însă au trebuit să se conformeze. Portarii Tătăruşanu şi Lungu s-au antrenat cu două baloane, în timp ce restul steliştilor s-au pregătit cu cele Adidas. (Cătălin Popescu)

Teama lui Şumi
Cu toate că intenţiona să joace titular cu Herea, Marius Şumudică a renunţat la idee şi a preferat să mizeze pe Nicolae Grigore, un jucător cu calităţi defensive, alături de Costin Lazăr. Herea n-a avut o prestaţie strălucită lunea trecută, cu Pandurii (1-1), şi, în plus, George Copos declarase înaintea derby-ului că Rapid se poate mulţumi şi cu un egal în partida de campionat. (Cătălin Popescu)

Inbox

- Spadacio şi-a schimbat gheata dreaptă în minutul 28, care îl stînjenea. Brazilianul a jucat mai departe cu o gheată galbenă şi una albă.
- Mircea Geoană a stat aseară pe locul obişnuit al lui George Copos de la "oficială", patronul Rapidului aşezîndu-se lîngă Dinu Gheorghe în tribună.