FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC U CRAIOVA - OLIMPIA 1-1

Careu de ghinion » FC U Craiova a ajuns la 4 meciuri fără victorie, după 1-1 cu Olimpia

Stoianof (în albastru) a marcat primul său gol din campionat, însă n-a avut motive de bucurie la final

Articol de - Publicat duminica, 17 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 21:38

FC Universitatea a ajuns, prin remiza de ieri, la al 4-lea meci la rînd fără victorie, oltenii fiind egalaţi în prelungiri, după ce s-au jucat cu fotbalul

Aşa cum şi-a obişnuit propriii suporteri în această ediţie, Ştiinţa oferă emoţii cu atît mai mari cu cît meciurile se apropie de final. Ieri, la Severin, a fost a 7-a confruntare din sezon, cînd rezultatul a fost decis în ultimele 5 minute ale partidei. Oltenii au scăpat printre degete victoria, după un meci controlat autoritar, pentru că l-au pierdut din vedere pe Ene, la un corner, în prelungiri, iar Olimpia a scos un punct.

Trupa lui Napoli, fără "clasicii" Ciucă şi Stoica, absenţi, cu Mîrzeanu suspendat, a pus stăpînire pe meci încă din prima parte, dar golul a venit de-abia în minutul 57, cînd Stoianof a înscris din careul mic, după centrarea lui Buşu. Bălan (67) ar fi putut rezolva victoria, la ratarea imensă din 10 metri, după pasa lui Goge. Nici Săceanu (76) n-a nimerit poarta, iar golul lui Căle (82) a fost anulat de "centralul" Balaci pe motiv de fault la portar.

Scenariu asemănător în septembrie: în tur, Ştiinţa a deschis scorul prin Bălan, în minutul 60, iar sătmărenii au egalat în minutul 83 din penalty-ul lui Bujor.

FC Universitatea - Olimpia 1-1 (0-0)
Au marcat: Stoianof (57) / C. Ene (90+2)
FC Universitatea: Hotoboc - Mitici, Acka, Cosici, Buşu - Jorginho (Goge 46), Săceanu, J. Nicolae (V. Gheorghe 46) - Cl. Bălan, Căle, Stoianof. Antrenor Nicolo Napoli
Olimpia: B. Miron - Muntean, C. Ene, Bălău, Iuhaş - Gavrilescu, Villand (Marinaş 79), Mureşan (Feier 68), Zsiga (P. Dragoş 68) - Bujor, Lemac. Antrenor Tiberiu Csik

6.000 de bilete gratuite vor avea fanii Ştiinţei la meciul de pe "Ion Oblemenco", de sîmbătă, cu CS Universitatea

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni