FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO II

Dinamo II - Viitorul Domneşti 3-0 » ”Cîinii” s-au impus sub privirile fostelor glorii! Remarcaţii partidei

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 13 septembrie 2013 20:25

Echipa a doua a "cîinilor" a bătut Viitorul Domneşti cu 3-0 graţie golurilor lui Valentin Balint, 23, din penalty, Darius Buia, 45 şi Pape Diakhate, 49.

Sub privirile atente ale gloriilor Cornel Dinu, Tică Dănilescu şi Ion Pîrcălab, Dinamo II a bătut fără drept de apel şi este în acest moment pe primul loc în clasamentul ligii a 3-a la egalitate de puncte cu Juventus Colentina.

Jucătorii care au ieşit în evidenţă:

Kevin Zougoula: Ivorianul a avut o evoluţie bună, prima repriză fiind dominată de ocaziile sale extrem de periculoase. A ieşit în evidenţă prin şuturi violente care au întins serios portarul echipei adverse. Deşi are doar 1,66 m acesta a cîştigat mai toate duelurile aeriene cu adversari mult mai înalţi, dînd dovadă de o detentă foarte bună în ciuda înălţimii sale. În repriza a doua a ratat o ocazie mare de gol, cînd, rămas singur cu portarul a tras peste din trei metri.

Ştefan Mardare: Fostul fundaş al Rapidului are evoluţii din ce în ce mai bune cu fiecare partidă jucată. În meciul cu Domneşti a dat siguranţă apărării dinamoviste, a respins şuturi periculoase şi chiar a încercat de cîteva ori să plece pe contră cu mingea la picior.

Valentin Balint: A alergat foarte mult pe toată perioada meciului şi a marcat golul de 1-0, din penalty-ul scos de Buia. Pe lîngă golul marcat, Balint a oferit pasele de gol atît lui Buia cît şi lui Pape Diakhate. A creat pericol în careul advers şi a intrat în combinaţii spectaculoase.

Darius Buia: A creat penalty-ul acordat echipei sale şi a marcat golul de 2-0. Acesta a dat dovadă de o tehnică foarte bună, ieşind de mai multe ori cu mingea la picior printre mai mulţi adversari.

Mrza Hasanovic: Bosniacul venit de la Turnu Severin a avut o evoluţie foarte ştearsă în prima repriză, dînd sentimentul că nici nu a jucat. Ca un răspuns la evoluţia sa slabă, acesta a fost schimbat la pauză cu fostul coleg al lui Adrian Mutu, de la Fiorentina, Pape Diakhate.

Pape Diakhate: A intrat la pauză şi a pus repede stăpînire pe centrul terenului, unde a recuperat mai toate baloanele şi a urcat de mai multe ori în faze periculoase de atac. La doar patru minute după intrarea sa pe teren a intrat într-o combinaţie cu Valentin Balint care i-a pasat în interiorul careului, în unghi, de unde acesta a şutat direct la colţul lung, pe jos, lăsînd portarul fără reacţie.

Ce s-a întâmplat pe gazon imediat după Csikszereda - Dinamo » Momente uluitoare la Miercurea Ciuc: „Plecați cu toții, lăsați-ne!”
Avocatul care a salvat FRF de la faliment în procesul cu Mititelu, implicat în scandalul momentului! Acuzat de trafic de influență și spălare de bani
Vrea să scape imediat de la FCSB » Jucătorul transferat pentru 400.000 de euro nu mai suportă și se pune la masa negocierilor cu Gigi Becali

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”