FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - GLORIA BUZĂU 4-0

VIDEO Liga 3+ » Spectacol ofensiv în liga secundă: în ultima etapă media golurilor a fost de peste 3 pe meci. Rapid a făcut și ea show acasă, 4-0 cu Gloria

Faza în care Iulian Popa duce scorul la 3-0 // Foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat marti, 01 decembrie 2015 00:00

Penultima rundă a anului în divizia secundă a adus o medie de peste trei goluri pe meci. În GIulești nu s-a stricat tradiția, gazdele impunîndu-se fără emoții.

Rapidiștii uitaseră cum e să guste o victorie acasă, iar în Grant venea Gloria Buzău, trupă ce nu doar că reușise 3 victorii în ultimele 3 meciuri, dar și marcase de 7 ori fără să primească gol!

Iar buzoienii au fost aproape să strice atmosfera din Giulești după un demaraj de dragster. Totuși, la fel ca în celebrele curse, avîntul oaspeților nu a durat, iar băieții lui Alexa au dat drumul la goluri.

Martin, Popa, Popa și Trandu, din lovitură liberă, au făcut 4-0 pînă în pauză. Toate golurile au fost superbe. Mai-mai că nu-ți vine să crezi că se joacă în "B". Bine, și replica fundașilor adverși a fost în multe momente penibilă, dar reușitele gazdelor merită apreciate.

Drăghia s-a descurcat foarte bine, chiar dacă victoria a fost una lejeră, Trandu a acoperit exemplar terenul, iar Popa traversează, probabil, cea mai bună formă din carieră. Martin pare să fi revenit la forma de dinainte de accidentare.

Poate că pentru rapidiști nu vine prea bine această pauză, într-un moment în care jocul le merge de minune. Giuleștenii vor sta în ultima etapă din acest an. Oare ce dorințe își vor pune de Crăciun? Căci primul loc și l-au cîștigat singuri.

"Am creat un fotbal plăcut, eficient, totuși sînt nemulțumit de repriza secundă. Sîntem pe primul loc după un tur cu mult mai multe lucruri bune decît proaste. Am avut obiectiv să fiu pe primul loc la finalul anului și am reușit"