FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U16

Explicaţiile lui Bumbescu, după 1-10 cu Germania, ne iau la mişto: "Aşa sînt fluctuaţiile de la tineret!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 mai 2013 00:00 / Actualizat vineri, 17 mai 2013 10:46

Selecţionerul a vorbit ieri cu jurnaliştii GSP. Iată afirmaţiile sale şi comenatiul Gazetei:

1. "Aşa sînt fluctuaţiile de la tineret. Meciurile nu seamănă unul cu altul. Nemţilor le-au intrat toate şuturile. Portarul a fost de vină, cinci goluri s-au luat pe spatele său".
Răspuns: Goalkeeperul Arpad Tordai (Academia Hagi) e considerat cel mai bun portar de la naţionalele de juniori, fiind lăudat în permanenţă de oficialii FRF. România a încasat, în medie, un gol la fiecare 8 minute, partidele U16 avînd o durată de 80 de minute.

2. "Ne-a afectat şi eliminarea lui Ivan din minutul 60, ne-a dat jocul peste cap".
Răspuns: România a jucat în zece oameni din minutul 60, cînd Germania conducea deja cu 8-1!

3. "Selecţionata Germaniei este extrem de puternică".
Răspuns: Nemţii U16 cîştigaseră, în 2013, doar 3 din cele 9 meciuri disputate. Înfrîngeri cu Chile (0-1), Franţa, învinsă de România la Buftea (1-2) şi de celelalte participante de la turneul de la Dublin, Irlanda şi Belgia

Citeşte numai în ediţia tipărită de astăzi a Gazetei despre urmările umilinţei cu Germania şi culisele incredibile ale turneului irlandez la care a participat naţionala U16!