Comentarii (65)
adriann_
adriann_  •  10 August 2020, 14:21
Postat de sibelius pe 10 August 2020, 14:16

Lasa primul sezon :)) ala am spus ca a fost bun. Un an s-au luptat sa evite retrogradarea, unul au retrograt si doua in 2Bundesliga. Preferatul tau a fost REZERVA la o echipa SLABA. Stanciu are 71 minute/meci la Slavia sezonul asta. In Belgia in primul sezon la Anderlecht a avut 66 minute/meci in sezonul regulat. In play-off a jucat mai putin. Cat despre magnificul campionat din Turcia, este unul pe care l-ati injurat toti cand venea la Nationala- Bogdan Stancu. Joaca acolo de 10 ani fara probleme.

Ma tu stii sa citsti? :))) "In sezonul 2013-2014 cu Labadia antrenor avusese 1683 de minute in 29 de meciuri in Bundesliga (nu in zweite) cu 7 goluri si 12 pase de gol. Pai Stanciu are in sezonul asta (cel mai bun al lui afara) 1866 de minute jucate in 26 de meciuri si 4 goluri cu 8 pase de gol la Slavia Praga ma, in campionatul Cehiei :))) Intelegi diferenta dintre Maxim si Stanciu? La cel mai bun sezon al lor afara Maxim a fost in Bundesliga MULT peste ce e Stanciu in campionatul Cehiei." Nu ai cum s-o dai la intors, Maxim a avut la cel mai bun sezon in Bundesliga 7 goluri cu 12 pase de gol, Stanciu la cel mai bun sezon la Slavia are 4 goluri cu 8 pase de gol. Nu exista termen de comparatie intre cei doi, Stanciu s-a dus la camile si s-a facut de ras acolo, Maxim s-a dus imprumut in Turcia si Gaziantep (o nou-promovata minuscula) a fluierat printr-un campionat oricum MULT peste al Cehiei. Daca maine ar semna Maxim cu ana-maria poimaine *** ca salvatore della patria.

sibelius
sibelius  •  10 August 2020, 14:16
Postat de adriann_ pe 10 August 2020, 13:53

IN BUNDESLIGA MA, IN BUNDESLIGA :))) Si in sezonul 2013-2014 cu Labadia antrenor avusese 1683 de minute in 29 de meciuri in Bundesliga (nu in zweite) cu 7 goluri si 12 pase de gol. Pai Stanciu are in sezonul asta (cel mai bun al lui afara) 1866 de minute jucate in 26 de meciuri si 4 goluri cu 8 pase de gol la Slavia Praga ma, in campionatul Cehiei :))) Intelegi diferenta dintre Maxim si Stanciu? La cel mai bun sezon al lor afara Maxim a fost in Bundesliga MULT peste ce e Stanciu in campionatul Cehiei. De-aia suntem noi unde suntem cu Nationala (adica pe nicaieri) pentru ca echipa o fac impresarii, ciobanii samd, cand criteriile obiective de selectie sunt la indemana, trebuie doar sa vrei sa le vezi. De-aia Maxim s-a dus in Turcia si a facut imediat diferenta la Gaziantep, pentru ca nivelul lui e cu totul altul.

pma77
pma77  •  10 August 2020, 14:06

Un jucator slab,doar numele e de el,Radoi si-a aratat valoarea de antrenor daca spune ca e decarul lui,vor esua amandoi.

1177177172317584
Christian Ciuca  •  10 August 2020, 13:57

eu tot pe mana lu Ianis merg,el e zecar pur-sange, e genetic, traverseaza o perioada nasoala, persist sa cred ca nu trebuia el ma sa se duca acolo, intr-un campionat de ghiolbani, foarte slab si incompatibil cu un artist mingicar, sincer n-are perspective de evolutie, se vede ca nu e iubit de coechipieri, nu primeste pase de la ei, Ianis s-a schimbat mult, munceste enorm insa fara spor, alearga ca un capiat pe tot terenu stinga-dreapta in fata in spate, il vezi tot timpu la recuperare, in faza defensiva, nu se pozitioneaza cum trebuie, un joc dezordonat dezlinat fara anvergura necesara unui coordonator si practic cu spatele la poarta tot timpu, a scazut mult in valoare caci isi pierde increderea usurel, adica Gerard il baga pe unu-n locu lui, pe un neica-nimeni care de doi ani n-a mai jucat un meci oficial si asta in cupele europene unde Ianis stralucise cu Braga, e un ansamblu de factori care-l dezavantajeaza, macar s-a calit oarecum printre ciobanii aia care te ia pe sus imediat, obiectivu lui numaru unu s-o taie d-acolo cit mai repede, oriunde, e urgent, altfel rezerva scrie pe el, pe printisoru nostru pe care-l iubim si-am vrea s-ajunga el intr-un campionat adevarat, nu la scotieni... Sa faca citeva meciuri sa le rupa gura cu niste supergoluri si la prima oferta adio, la padure cu scotienii astia salbatici, fotbalu lor e perimat, dur, defensiv, cu centrari simple si mingii lungi, nu e un campionat pentru un HAGI.

adriann_
adriann_  •  10 August 2020, 13:53
Postat de sibelius pe 10 August 2020, 12:47

Ma, tu intelegi ca 58 de minute erau in liga a II-a? Sau macar faptul ca vorbim de un jucator care in minim 25% din meciuri NU INTRA PE TEREN, iar cand joaca e rezerva? Poti sa-i numeri si meciurile ca integralist(nu intra in panica, iti ajung degetele!).

godot
godot  •  10 August 2020, 13:49

Statisticile nu trebuie ignorate, dar nici luate în absolut. Oricum, nu era nevoie de Instat pentru a certifica valoarea de moment a lui Ianis, una modestă, cu multe lipsuri cauzate de o evoluție generală anormală, susținută artificial de taică-su, și de repere absolut deplasate („născut decar”), corectate de nasul invariabil în bordurile de mâna a doua din afară.

sibelius
sibelius  •  10 August 2020, 13:24
Postat de brancusi pe 10 August 2020, 12:53

Chiar nu vrem sa fim realisti,ne place asa la infinit sa ne furam caciula,chit ca nu ne face bine;la nivel international deocamdata niciunul dintre ei nu conteaza,indiferent cate aparitii au avut,nivelul e si foarte modest,iar realizarile absolut meteorice.Ca atare se poate discuta doar care ar fi mai util in acest moment si aici trebuie privite serios argumentele ce se iau in analiza.La nivel de chibit pot spune ca Ianis e cel mai talentat,dar redevenind serios,este atat de dezavantajat fizic incat nu se mai vad avantajele talentului decat la nivelul unor executii,ori nimeni nu isi mai permite azi sa tina jucatori doar pentru o executie la doua meciuri.Scotienii au rabdare inca datorita varstei si increderii in metodele lor de a-l aduce fizic la un nivel competitiv,intrebarea e daca vor fi in stare.

Lasa ca facura aia de instat si clasamentul din liga I, cu M. Popescu, Larie si Moura in top 3 pe posturile lor. In meciurile importante vor conta forma de moment si experienta meciurilor importante. Sa vedem mai intai tragerea la sorti, ca CFR-ul a lamurit-o.

brancusi
brancusi  •  10 August 2020, 12:53

iobag
iobag  •  10 August 2020, 12:53
Postat de adriann_ pe 10 August 2020, 11:53

Tu poate te uiti la alte meciuri ale Nationalei, in universul in care Fl Coman face 100 de milioane si ar trebui sa fie titular de baza in Nationala mare. In universul asta al nostru Maxim ne-a scos cu Finlanda si ne-a calificat la ultimul turneu final la care am mai fost prezenti. Daca ai dubii te invit sa revezi faza golului care a facut sa ne calificam si noi la un turneu final. Noroc ca transfermarkt e la un click distanta, altfel postaci ca tine ar putea convinge pe unii cu mintile mai slabe. Realitatea simpla e ca Maxim are 1446 de minute jucate in Bundesliga in sezonul 2014-2015, 1047 minute jucate in sezonul 15-16, 1463 de minute in sezonul 16-17 si abia din 17-18 scade sub 1000 de minute (oricum are vreo 970 si in ala). Intreaga mizerie morala a becalismului razbate din mesajul tau, avem si noi un jucator care are la activ cateva sezoane bune in Germania, care a demonstrat acum in Turcia ca face diferenta la nivelul de acolo fara probleme si cu toate astea se incearca sa fie dat la o parte ca poate mai face ciobanul un smen...

Nu stiu in ce univers esti tu si crezi ca e al nostru, dar cu Finlanda ne-a scos Hoban, lasand deoparte faptul ca vorbesti de un meci de acum 5 ani, cand singura coincidenta e ca mai prindea minute si Maxim, cand a dat si el vreo 2 goluri cu Feroe si Albania si cam atat cu perioada lui de glorie. Daca ai vreo pasiune pentru el si pentru becali ai alte solutii la mana pe care poti sa le faci linistit la tine acasa, daca intelegi aluzia mea fina :))) Ca a jucat sau nu la Steaua nu e un criteriu de selectie pentru echipa nationala.

sibelius
sibelius  •  10 August 2020, 12:47
Postat de adriann_ pe 10 August 2020, 12:34

Da ma, felicitari, spre deosebire de idolul tau (ciobanul puscarias) stii sa faci totusi impartiro. Si ai obtinut medii gen 51 de minute pe meci si 58 de minute pe meci IN DOUA SEZOANE DE BUNDESLIGA :))) Ma, tu intelegi ca 58 de minute pe meci intr-un sezon de Bundesliga inseamna ca esti mai fotbalist decat tot lotul fcsb la un loc? :)))