FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII EURO 2024

Kosovarii au prins tupeu și sunt cu gândul doar la victorie: „Am arătat cine suntem. Vrem trei puncte în România”

Vedat Muriqi, încrezător înainte de România - Kosovo. Foto: Instagram

Articol de - Publicat duminica, 10 septembrie 2023 13:53 / Actualizat duminica, 10 septembrie 2023 17:29

După patru egaluri și o înfrângere, inclusiv 0-0 la Priștina cu România, Kosovo va veni la Bucureşti pentru a obţine prima victorie din grupă. Sâmbătă, a egalat de două ori Elveția, ultima oară în al 4-lea minut de prelungire. Partida e marți, de la ora 21:45 (Antena 1), în preliminariile Euro 2024.

• România continuă parcursul din preliminariile Euro 2024. Jucăm marți, 12 septembrie, de la 21:45, cu Kosovo (Antena 1)
  • Celelalte rezultate de sâmbătă din grupa României: Kosovo - Elveția 2-2 și Andorra - Belarus 0-0

Meciul în fața lui Kosovo e esențial pentru „tricolori” și pentru derularea grupei I. Dacă pierdem marți, pe Arena Națională, echipa lui Vedat Muriqi (Mallorca) și Amir Rrahmani (Napoli) se apropie la numai două puncte de noi și reintră în cursa pentru calificarea la Euro.

Dialog aprins în direct: „E posibil să ne prezentăm așa? Ce vrei să le spunem oamenilor, noi, cei care am transpirat pentru națională?”
ROMÂNIA - ISRAEL 1-1

Vedat Muriqi, golgheterul Kosovo: „Un punct pentru a ne continua visul”

Kosovarii au făcut sâmbătă egal și cu Elveția (2-2 la Priștina, al doilea gol al lui Muriqi, în al 4-lea minut de prelungire), la fel ca împotriva Israelului (1-1 la Tel Aviv), a noastră (0-0), dar și cu Andorra (1-1 acasă).

Jucătorii selecționerului Primoz Gliha, slovenul înlocuindu-l pe francezul Alain Giresse (demis în iunie), vor prima victorie în aceste preliminarii.

„Golurile din ultimele minute sunt întotdeauna deosebite. Am văzut o implicare extraordinară a tuturor. Am arătat cine suntem. Era important să obținem cel puțin un punct pentru a ne continua visul”, a declarat în presa locală vicecăpitanul Muriqi, care are trei reușite în actuala campanie. I-a mulțumit noului coechipier, Meriton Korenica, mijlocașul lui Manisaspor, debutant la națională: „Mi-a oferit o pasă de gol perfectă, un assist de clasă mondială”. Cu călcâiul.

Vedat Muriqi, golgheterul lui Kosovo. Foto: Instagram

Prim-ministrul Kosovo anunță: „Mai credem în calificare”

Korenica, 26 de ani, simte că a venit cu noroc la selecționata Kosovo și speră să impulsioneze echipa pentru a trece la următorul nivel, succesul, după patru remize și o înfrângere: „Sunt cel mai fericit om din lume. Am câștigat un punct mare. Acum vreau trei puncte în meciurile următoare. Primul victorie, în România”.

Și prim-ministrul Kosovo e conectat la partidele naționalei. „Am crezut până la capăt, pentru că mai credem încă în calificare", a scris Albin Kurti pe social media.

Ermal Krasniqi, avertisment: „Nu ne vom da bătuți"

Elvețianul Xherdan Shaqiri, de origine kosovară, îi avertizează pe „tricolori”: „Kosovo are calitate, sunt jucători care pot face diferența. Așa s-a întâmplat și acum”.

Ermal Krasniqi, aripa lui CFR Cluj, a intrat în minutul 54 (Albion Rrahmani, de la Rapid, a rămas pe bancă). „Voi oferi maximum indiferent câte minute îmi cere antrenorul să joc. Cred că pot ajuta mai mult”. Știe că „șansele sunt foarte mici”, dar mai știe că „nu ne vom da bătuți”.

Ermal Krasniqi, în tricoul lui Kosovo. Foto: Imago Images

Am plănuit să ne apărăm în prima repriză și să atacăm mai mult după pauză. A fost ceva special să revenim de două ori în fața unei echipe ca Elveția. Jucătorii care au intrat în repriza a doua au avut un impact major.

- Primoz Gliha, selecționer Kosovo

VIDEO. Răzvan Marin: „Avem trei zile să ne mobilizăm și să câștigăm cu Kosovo”

Mesaj vehement după prestația României: „Ne-am făcut de rușine! Am fost mielușei. Nu ne vom califica la EURO!”

Israelienii ne fac praf: „Am fost superiori pe tot parcursul jocului în fața unui adversar care a jucat fotbal de modă veche”

Lovitură! Constantin Budescu revine în Superligă! A bătut palma cu noua echipă, unde merge și Dragoș Grigore!

„Scaunul dentistului din Hong Kong!” » Momentul NEBUN cu Paul Gascoigne la Euro 1996: „Păcat că era glucoză în sticlă, nu gin ...”

Leonard Doroftei despre averea strânsă: „M-au vândut în Canada. Aveam de toate, dar nu aveam nimic”