GSP SPECIAL  »  IDEILE GAZETEI  »  REMEMBER

EVENIMENTUL LUNII IUNIE / Spania, noua regină a Europei

Articol de - Publicat duminica, 28 decembrie 2008 00:00

Eternă favorită la turneele finale, dar mereu dezamăgire, Villa şi compania au doborît ghinionul ce data de 44 ani şi au adus Spaniei un trofeu aşteptat de atîta timp.Euro 2008 a fost un Campionat European care nu va fi uitat prea repede.

Pe lîngă faptul că naţionala României a revenit printre granzi după opt ani de zile, am avut parte de clipe şi de momente de neuitat în Austria şi Elveţia. Începînd cu jocul spectaculos al portughezilor, continuînd cu dăruinţa elveţienilor şi a austriecilor, cu norocul uluitor al italienilor, turneul ratat al grecilor, speranţa adusă de ruşi, miracolul turcesc şi încheiînd cu "taurul" spaniolilor, Euro 2008 a adus cu el aproape o lună de spectacol total.

GRUPA A
1. Portugalia 6p
2. Turcia 6p

3. Cehia 3p
4. Elveţia 3p

Grupa A se anunţa una destul de echilibrată. Portugalia, finalista ultimului european, era cotată drept principala favorită la calificare, iar jocul prestat în primele două meciuri îi dădea dreptul să spere la cupă. Înainte de ultima etapă, Turcia şi Cehia se aflau la egalitate, 3 puncte şi golaveraj 2-2, iar în cazul în care remizau, echipa calificată mai departe se decidea la penalty-uri. Nu a fost cazul însă. Cehii au condus cu 2-0, dar s-au văzut egalaţi în minutul 87, iar Nihat dădea lovitura în ultimul minut şi aducea o calificare de vis în sferturi.

GRUPA B

1. Croaţia 9p
2. Germania 6p

3. Austria 1p
4. Polonia 1p

Croaţia şi Germania erau favorite la calificare, dar puţini credeau că nemţii pot pierde locul 1. "Rockerul" Slaven Bilic, antrenorul croaţilor, a crezut altceva. Elevii săi au reuşit un meci tactic extraordinar în faţa triplei campioane europene, iar golurile lui Srna şi Olic au asigurat o calificare fără emoţii înaintea meciului cu Polonia. Austria, cealaltă gazdă, nu a avutprea multe de spus în grupă, la fel ca şi Polonia stelistului Pawel Golanski.

Eternă favorită la turneele finale, dar mereu dezamăgire, Villa şi compania au doborît ghinionul ce data de 44 ani şi au adus Spaniei un trofeu aşteptat de atîta timp. Euro 2008 a fost un Campionat European care nu va fi uitat prea repede.

4. Franţa 1p

"Grupa Morţii", cum a fost supranumită după tragerea la sorţi, avea să îi fie fatală României. După un meci urît cu Franţa, încheiat 0-0, în care echipele au fost mai concentrate să nu ia gol decît să înscrie, în faţa "tricolorilor" apărea Campioana Mondială la zi, Italia. Lipsiţi de aportul capitanului Cannavaro, "macaronarii" s-au arătat fragili în apărare, Mutu reuşind să deschidă scorul după eroarea lui Zambrotta. Panucci a restabilit egalitatea, dar "tricolorii" au avut victoria pe tavă. Mutu a ratat inexplicabil un penalty, oferind practic calificarea Italiei. Ultimul meci cu Olanda este unul pe care vrem să îl uităm cît mai repede.

GRUPA D
1. Spania 9p
2. Rusia 6p

3. Suedia 3p
4. Grecia 0p

Grecia trebuia să demonstreze că titlul european cucerit în urmă cu 4 ani nu a fost întîmplător, dar lucrurile nu ies mereu conform planului. Ultimul loc aveau să ocupe elenii, atît în grupă, cît şi în clasamentul turneului, cu zero puncte şi doar un gol marcat. Spania defila nestingherită, în timp ce Rusia spulbera orice calcul şi lăsa Suedia lui Zlatan Ibrahimovici pe din afara sferturilor.

FAVORITELE CAD

Rînd pe rînd, echipele cotate drept favorite la cîştigarea trofeului erau eliminate. Prima a fost Portugalia care a capitulat în faţa nemţilor. Au urmat croaţii în poate cel mai nebun meci de la Euro. Aflate la egalitate după 90 de minute, cele două echipe au mers în prelungiri. Cînd totul părea terminat, Klasnici deschidea scorul. Trei minute mai tîrziu, în prelungirile prelungirilor, Semih egala, iar la penalty-uri, turcii aveau să învingă 3-1.

Olanda părăsea şi ea competiţia, fiind eliminată de Rusia, echipă pe care România o învingea cu 3-0 în ultimul amical înaintea debutului europenelor. Van Nisterlooy egala în ultimul minut, dar în prelungiri ruşii punctau de două ori şi mergeau în semifinale. Derby-ul sferturilor, Spania - Italia, s-a decis la loviturile de departajare. Italienii, cîştigători la penalty-uri în finala contra Franţei de la Mondiale, păreau să aibă avantaj, dar De Rossi şi Di Natale au clacat, iar Spania îşi continua marşul spre finală.

NOROCUL SE TERMINĂ

Turcii întîlneau Germania pentru un loc în ultimul act, dar norocul nu ţine în faţa nemţilor. Chiar dacă au reuşit să deschidă scorul, turcii s-au văzut conduşi în ultimele 10 minute cu 2-1. Miracolul era pe cale să se repete, Semih egalînd spre final, dar Lahm le-a tăiat aripile adversarilor, ducîndu-şi echipa într-o nouă finală cu un gol marcat în prelungiri.

VIVA, ESPANA!

În ciuda turneului extraordinar făcut de ruşi, aceştia nu au putut face faţă nici în semifinale furiei spanililor. Ibericii au dat o adevărată lecţie de fotbal, calificîndu-se în finală cu un scor de neprezentare, 3-0, după ce în grupe cîştigaseră la fel de zdrobitor, 4-1. Germania stătea între Spania şi trofeu, un trofeu pe care ibericii îl aşteptau de 44 ani.

Lipsiţi de aportul golgheterului David Villa, speranţele spaniolilor se legau de magia tînărului Fernando Torres. Puştiul blond de la Liverpool avea să dea lovitura în minutul 33. o breşă găstiă de jucătorul turneului, Xavi, o ieşire greşită a veteranului Lehmann şi misiunea lui Torres era îndeplinită, Spania devenea Campioana Europei.

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”