INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » FIORENTINA - CHIEVO 2-1

Călăul

Articol de - Publicat luni, 23 februarie 2009 00:00

La fel ca şi cu Genoa, Mutu a salvat din nou Fiorentina, marcînd în ultimele secunde. Al 12-lea gol în acest campionat

Destinul Fiorentinei atîrnă, cel puţin în 2009, de Mutu. Indiferent dacă joacă excelent ori nu-i iese nimic, "Briliantul" loveşte mereu letal. "Dublă" la Bologna, hat-trick cu Genoa şi iar gol ieri. Exact ca duminica trecută, a marcat în utimele secunde :)şi Viola a învins-o (2-1) pe Chievo, întorcînd scorul nefavorabil de la pauză şi recuperîndu-şi locul 4 furat de Roma.

S-a repetat parţial scenariul cu Genoa. Atunci, Mutu a dormitat o oră. Acum, s-a trezit mai greu. Obosit după meciul de joi cu Ajax şi jenat de cotiera purtată la cotul luxat, a fost o umbră pe teren. Fără inspiraţie, egoist şi deranjat de marcaj, s-a enervat des ;)şi a riscat să ia "galbenul" ce i-ar fi atras suspendarea cu Reggina, după o intrare la Morero. Ba chiar pe final, putea fi eliminat după o reacţie isterică asupra lui Nicolas Frey, fratele portarului viola.

A fost iertat de arbitrul Brighi şi, la ultima suflare!, a trimis norocos în plasă pasa de la Bonazzoli. Cum Gilardino egalase, Mutu a mai adus Fiorentinei două puncte într-un final cu bătaie pe tunel, Chievo cerînd oprirea meciului pe motiv că avea un jucător accidentat la centru.

"Mutu a avut o intrare de kung-fu şi l-a vizat direct pe Frey. Toţi au văzut-o, mai puţin arbitrul, aflat la 3 metri de fază"
Domenico Di Carlo, antrenor Chievo

FLASH

Ziarist omagiat
Înaintea meciului de la Florenţa, s-a ţinut un minut de reculegere, la fel ca şi pe toate stadioanele unde s-a jucat ieri, în memoria unui mare ziarist italian decedat ieri dimineaţă. Candido Cannavo, director din 1990 al prestigiosului cotidian roz "La Gazzetta dello Sport", a murit la 78 de ani în urma unui atac cerebral, fiind internat la spital de cîte zile într-o stare gravă.

AC MILAN - CAGLIARI 1-0

Succes mincinos

Milan a suferit îngrozitor, dar a reuşit ieri să cîştige în faţa revelaţiei Cagliari (1-0). N-a fost un succes meritat, pentru că sarzii au avut mai multe ocazii. Abbiati a prins o zi mare şi a scos formidabil în cîteva ocazii, la ocaziile lui Acquafresca şi Cossu, ultimul ţintind chiar şi bara, cu un şut de la 30 de metri imediat după pauză. Doar cu un singur atacant disponibil, Inzaghi, şi fără brazilienii Kaka, Pato şi Ronaldinho, toţi accidentaţi, trupa lui Ancelotti a fost salvată de arbitri. Centralul Saccani şi asistentul Nicoletti n-au văzut "şmecheria" lui Pippo, care i-a dat brînci lui Lopez peste portarul Marchetti, iar Seedorf a finalizat în poarta goală.

FLASH

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”