INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARABIA SAUDITĂ

video Adio titlu? Înfrângere usturătoare pentru Al Nassr! Ronaldo, scene jenante: și-a doborât un adversar cu o manevră de wrestling

Faultul de „galben” comis de Cristiano Ronaldo cu Al Hilal

Articol de - Publicat miercuri, 19 aprilie 2023 08:11 / Actualizat miercuri, 19 aprilie 2023 09:48

Marți seara, la ora de Champions League, Al Nassr și Cristiano Ronaldo (38 de ani) au pierdut un meci extrem de important în campionatul din Arabia Saudită, 0-2 cu Al Hilal, și misiunea de a cuceri titlul se îngreunează.

Cu Ronaldo titular, Al Nassr spera să repete performanța de la ultimul meci pe terenul lui Al Hilal, în decembrie 2021, când s-a impus cu 2-0.

Dar nu a fost să fie. Gazdele au câștigat cu două penalty-uri transformate de Odion Ighalo, primul în minutul 42, după un henț, al doilea în minutul 62, în urma unui fault.

Prezent în Ghencea, Anghel Iordănescu a „pledat” pentru cauza Stelei: „Hagi, Rotaru și Rapid ce au făcut?”
CSA STEAUA

VIDEO. Rezumatul meciului Al Hilal - Al Nassr (2-0)

Cristiano Ronaldo, avertizat în Al Hilal - Al Nassr

Cristiano Ronaldo a ieșit în evidență în două momente. În minutul 57, „centralul” englez Michael Oliver i-a acordat cartonașul galben după ce Ronaldo a doborât un adversar cu o manevră care amintește mai degrabă de sporturile de contact. Cristiano l-a apucat pe acesta de gât și l-a pus la pământ.

Apoi, în minutul 77, Ronaldo a înscris un gol superb, preluare precisă și șut necruțător, dar reușita i-a fost anulată pentru un ofsaid milimetric, confirmat din camera VAR.

Poziția lui Cristiano Ronaldo la golul anulat

Învinsă de Al Hilal, Al Nassr rămâne cu 53 de puncte. Dacă Al-Ittihad va câștiga săptămâna viitoare cu Al Shabab, distanța față de lider va fi de 6 puncte, cu 6 etape rămase din sezon.

Ronaldo n-a înscris în ultimele două meciuri, cu Al Feiha, 0-0, și Al Hilal, 0-2.