INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIORENTINA - AC MILAN 2-1

FOTO Fiorentina - AC Milan 2-1. Campioana se prăbușește pe „Artemio Franchi” + omagiu emoționant al suporterilor pentru Davide Astori

Fiorentina - AC Milan / Sursă foto: Guliver/Getty Images +12   FOTO
Fiorentina - AC Milan / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 13:30 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 23:53

AC Milan, cu Ciprian Tătărușanu pe bancă, a făcut un pas greșit în lupta pentru locurile de Champions League, „diavolii” cedând pe terenul Fiorentinei, scor 1-2. Gruparea viola a tranșat meciul după pauză, iar golul de onoare al campioanei, „ghiuleaua” lui Theo Hernandez din prelungiri, n-a mai schimbat deznodământul partidei.

Milanul lui Pioli venea după trei victorii consecutive în Serie A, iar un triumf pe „Artemio Franchi” ar fi însemnat automat și revenirea pe locul secund în campionat. „Rossonerii” au avut, însă, una dintre cele mai modeste prestații din ultima perioadă, fiind taxați de Fiorentina în special pentru ezitările din defensivă.

Maignan a fost învins pentru prima oară în minutul 49, din penalty-ul transformat de Nicolas Gonzalez. Echipa din Firenze a mai înscris o dată, pe contraatac, prin Luka Jovic, al cărui gol din minutul 87 a închis în bună măsură soarta partidei. Oaspeții au avut o tresărire de orgoliu în prelungiri, marcând după șutul fulgertăror al lui Theo Hernandez.

Fiorentina, omagiu emoționant pentru Davide Astori

Dincolo de victorie, sâmbătă seara a fost vorba și despre Davide Astori, de la a cărui tragică dispariție s-au împlinit pe 4 martie cinci ani. Suporterii i-au pregătit o scenografie specială, iar meciul a fost întrerupt pentru un moment de reculegere în minutul 13, numărul de pe tricou al fostului căpitan îndrăgit de la Fiorentina.

+8 FOTO

FINAL » Fiorentina - AC Milan 2-1

• Live + Statistici
  • Au marcat: Nicolas Gonzalez '49 p., L. Jovic '87 / Theo Hernandez '90+5
  • Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la „diavoli”.

Clasamentul actualizat din Serie A

Mai multe știri din fotbalul internațional:

E pe val! Ionuț Radu a apărat un penalty în Nice - Auxerre, iar L'Equipe i-a dat o notă imensă
FRANȚA
Mutarea de maestru a lui Xavi » Cum a câștigat Barcelona 3 din cele 5 „El Clasico” cu el pe bancă