INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

L'Equipe a tras concluzia dură după eșecul la scor suferit de echipa lui Boloni: „Metz continuă să se scufunde și ratează șansa de a ieși din zona roșie”

Laszlo Boloni pare să nu ai aibă soluții pentru ieșirea din criză / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 20:45 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 21:29

După șapte luni și jumătate, Ladislau Boloni încasează iar cinci goluri, acum acasă cu Monaco (2-5), după ce Metz era condusă cu 0-3 după 16 minute. Cotidianul L'Equipe a remarcat de la pauză că gazdele au fost umilite. Reacția a venit mult prea târziu, Metz rămâne pe penultimul loc în Ligue 1.

Când părea că vede luminița de la capătul tunelului, Metz-ul lui Ladislau Boloni a început o nouă serie de eșecuri.

Manchester City se mai și refuză! „Mi-a spus că nici pentru tot aurul din lume nu acceptă oferta!”
ANGLIA

Cel de astăzi, 2-5 cu AS Monaco, este al doilea consecutiv, dar arată cel mai dureros pentru echipa care nu poate scăpa de locul al 17-lea, primul sub linia retrogradării directe.

Echipa din Principat nu le-a dat nicio șansă gazdelor: 3-0 după doar 16 minute și 5-2 la finale. De 7 luni și jumătate, de la 1-5 cu Rennes în deplasare (prima etapă a Ligue 1), nu a mai suferit antrenorul român o asemenea corecție. Și scaunul de antrenor la Metz reîncepe să fie pus în pericol!

Programul arată infernal pentru Boloni

Cotidianul L'Equipe scria la pauză, ca o concluzie după 45 de minute, că Metz a fost umilită și dezmembrată, primind trei goluri din patru execuții cadrate. Și când a tras linie, la sfârșitul cronicii online, aceeași sursă puncta faptul că „Metz continuă să se scufunde și ratează șansa de a ieși din zona roșie".

Și nici că se va mai întâlni cu ea prea curând, dat fiind că, din următorii patru adversari, trei provin din Top 6 în Ligue 1, Brest, Lens și Lille.

Republicain Lorrain: „O evoluție abominabilă!”

Și jurnalul local Republicain Lorrain i-a criticat dur pe elevii lui Boloni: „Les Messins au cedat jenant pe Saint-Symphorien, în fața unei trupe seducătoare din Monaco. Condusă cu trei goluri din startul jocului, Metz a oferit una dintre cele mai slabe prestații din acest sezon.

44de goluri a încasat Metz în 27 de meciuri în actuala Ligue 1, a doua cea mai slabă defensivă din campionat, după Lorient (49)

Diallo și Ibou Sané au marcat spre final pentru a reduce puțin diferența, golurile fiind unicele puncte luminoase ale zilei. Festivalul de goluri a avut un solist clar, în timp ce deruta lui Metz continuă, cu o evoluție abominabilă în fața propriilor fani".

Ce note a luat Radu Drăgușin în presa engleză după primul meci ca integralist acasă, la Tottenham
ANGLIA
„Roșu” direct în startul play-off-ului! Un fost rapidist și-a lăsat echipa în „zece” în minutul 6 » Ce s-a întâmplat la final!
ISRAEL

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”