INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

Alexandru Maxim, cel mai slab sezon din carieră » Doar 6 goluri influențate și 3 penalty-uri ratate din cele 5 executate!

Alexandru Maxim a ratat o lovitură de la 11 metri, foto: twitter Gaziantep

Articol de - Publicat vineri, 09 februarie 2024 15:30 / Actualizat vineri, 09 februarie 2024 15:44

Alexandru Maxim (33 de ani), mijlocașul ofensiv al lui Gaziantep, n-a mai înscris de două luni în Turcia și are cea mai proastă medie a minutelor jucate pentru un gol marcat în sezoanele cu minimum 10 meciuri ca titular. Totuși, Marius Șumudică îl menține titular, cu 20 din 21 de partide disputate în campionat din primul minut!

„Ceva se întâmplă cu Maxim!". Acesta este titlul unui articol publicat azi de cotidianul turc GaziAntep27, care a remarcat cifrele proaste înregistrate de mijlocașul român în actualul sezon. Alexandru Maxim nu și-a pus amprenta decât pe șase goluri în 25 de jocuri bifate la echipa lui Marius Șumudică.

Șumudică, atacat în Turcia: „Face declarații agresive, dar nu vrea să accepte jocul prost al lui Gaziantep”
TURCIA

Mai mult, a avut de executat cinci lovituri de la 11 metri și a ratat trei dintre acestea în această stagiune! I s-a întâmplat în ultimele patru luni, în partidele cu Bașakșehir, Kasimpașa și Fenerbahce, toate pierdute la o diferență de două goluri!

Maxim, un meci accidentat. Două meciuri, suspendat

În ciuda acestor statistici, antrenorul roș-negrilor nu-l scoate din primul unsprezece, iar în șapte jocuri din Super Lig nu l-a schimbat până la final. Maxim are 20 din 21 de întâlniri în acest campionat bifate ca titular și a intrat pe parcurs contra lui Karagumruk, pentru că lipsise etapa anterioară din cauza unei accidentări.

28de penaltyuri din 33 de care a beneficiat au fost transformate de Alexandru Maxim în toată cariera. Ultimul gol din 11 metri a fost acum trei luni, la 3-0 cu Alanya

Iar alte două partide, le-a ratat pentru un cartonaș roșu primit cu Konya. În rest, Alexandru a fost nelipsit, inclusiv în Cupa Turciei, unde a fost utilizat în toate cele patru confruntări, având un assist în 178 de minute jucate.

Recordul lui Maxim, 15 goluri marcate în 3.045 de minute

Asta explică media de aproape 14 ore jucate necesare în medie lui Maxim ca să marcheze în actuala Super Lig (două în 1662 de minute)! Este cea mai slabă din întreaga carieră, considerând stagiunile în care a prins măcar 10 partide ca titular.

254este media minutelor necesare lui Alexandru Maxim pentru un gol înscris în patru sezoane din Super Lig, 42 în 10.658 de minute adunate în campionatul Turciei

La polul opus se află cifrele din 2021-'22, cu 14 goluri semnate în 2.494 de minute, în sezonul de după demiterea lui Marius Șumudică din primul mandat la Gaziantep. Ediția de campionat în care a stabilit recordul de goluri înscrise a fost în 2020-'21 (15 în 38 de meciuri, toate jucate ca titular).

VIDEO Momentul în care Marius Șumudică a răbufnit: „Voi vă bateți joc de mine!”

Ladislau Boloni este victima conflictului dintre doi directori ai clubului Metz. „Nu aș folosi cuvântul criză, aș spune că avem probleme!”