Articol de - Publicat marti, 10 martie 2009 00:00

Românul negociază cu Federaţia de la Dubai, care îi oferă un contract anual de 5 milioane de dolari. Oli ar putea debuta pe 28 martie la Phenian

Cosmin Olăroiu (39 de ani) s-a despărţit de saudiţii de la Al Hilal, dar nu revine la Steaua. Va rămîne tot în zona Golfului, de unde are mai multe oferte.

Potrivit surselor GSP, antrenorul român se pregăteşte să preia funcţia de selecţioner al "naţionalei" Emiratelor Arabe Unite: "În proporţie de 90 la sută, Oli semnează. Arabii i-au propus un contract substanţial".
În situaţia în care va perfecta în zilele următoare înţelegerea cu Federaţia de la Dubai, Olăroiu şi-ar putea face debutul la cîrma reprezentativei Emiratelor pe 28 martie, la Phenian, împotriva selecţionatei RPD Coreene, în preliminariile CM 2010.

Codrea a avut atac de febră
Paul Codrea nu a evoluat duminică în meciul pe care Siena l-a cîştigat cu 3-0 la Catania din cauza unei răceli puternice. "Sîmbătă seara m-am trezit dintr-o dată cu atac de febră. Nu ştiu din ce cauză, pentru că eram bine mersi şi brusc am făcut temperatură 38,5. Am rămas la hotel şi am văzut meciul la televizor. Am stat şi duminică în pat, iar luni mi-am revenit", a explicat mijlocaşul "tricolor". (Daniel Scorpie)

Contra-gol
Cosmin Contra i-a transmis duminică seară lui Victor Piţurcă un mesaj clar că se poate conta pe el la meciul cu Serbia. Introdus în minutul 57, "Guriţă" a înscris pentru Getafe din lovitură liberă, în minutul 75, dar nu a putut evita înfrîngerea administrată de Malaga (1-2) pe teren propriu. Este al doilea gol reuşit de fundaş în acest sezon în Primera.