INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » FIORENTINA - INTER 0-0

Operaţie inevitabilă

Articol de - Publicat vineri, 31 octombrie 2008 00:00

Deşi genunchiul stîng i s-a dezumflat, Mutu poate face artroscopia mai devreme decît în pauza de Sărbători dacă problemele persistă

Mutu nu va scăpa de operaţie. Genunchiul stîng va continua să-l chinuie şi să-l oblige la pauze. După ce a ratat duelul cu Mourinho, atacantul Fiorentinei va lipsi aproape cert şi duminică, în derbyul toscan de la Siena, transmis live, de la 16:00, de Boom Sport One. Se va repeta povestea dinaintea turului cu Bayern. Adrian va fi menajat două meciuri la rînd de antrenorul Prandelli, care vrea să-l aibă refăcut 100% miercuri în Ligă. ;)

Artroscopia poate fi urgentată faţă de planificarea doctorilor italieni, care l-au convins după revenirea de la "naţională" s-o facă în vacanţa de Sărbători. Perioada de recuperare n-ar fi mai lungă de o lună. Şi pînă în primăvară, cînd ne aşteaptă dubla capitală cu Serbia şi Austria, Mutu are tot timpul să reintre în formă, aşa cum îşi doreşte selecţionerul Piţurcă.

Piciorul i s-a şi dezumflat după contuzia la rotulă de marţi. "Genunchiul e mai bine", a mărturisit ieri Adrian. El va face noi teste medicale, va continua programul pentru întărirea musculaturii şi stabilizarea articulaţiei şi Fiorentina îl va forţa cu riscul blocării genunchiului.

5 meciuri a pierdut Fiorentina dintre cele 27 de partide jucate fără Mutu, cîştigînd 13 şi remizînd 9
4 goluri a marcat Mutu în acest sezon dintre cele 16 reuşite de Fiorentina în campionat şi Ligă

Chivu n-a convins
Dacă Mutu a trăit egalul (0-0) de pe "Franchi" numai de pe margine, glumind în pauză cu Cordoba, Chivu a fost integralist la Inter. Folosit miercuri de Mourinho la mijloc, căpitanul "naţionalei" a jucat modest, remarcîndu-se doar prin frecvenţa executării fazelor fixe, nu şi prin calitatea centrărilor. "N-a convins suficient. A încercat de multe ori şutul de la distanţă, însă fără a avea precizie", scrie "Datasport", notîndu-l cu 6. La fel ca "Gazzetta dello Sport", care a rezumat: "O evoluţie decentă la mijloc, fructificîndu-şi versatilitatea tehnico-tactică".