INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Radu Drăgușin pleacă de la Juventus?! Unde s-au împotmolit negocierile pentru prelungirea contractului

Radu Drăgușin (19 ani)

Articol de - Publicat miercuri, 17 februarie 2021 15:31 / Actualizat miercuri, 17 februarie 2021 16:30

Radu Drăgușin (19 ani) a debutat oficial la Juventus în acest sezon, sub comanda antrenorului Andrea Pirlo (41 de ani), dar fundașul român nu și-a prelungit contractul cu formația din Torino, care expiră la finalul actualului sezon.

Juventus nu l-a convins încă pe Radu Drăgușin să prelungească înțelegerea scadentă în vară. Discuțiile nu s-au finalizat deoarece fundașul român cere garanții asupra viitorului său, care să fie trecute în noul contract cu campioana en-titre a Italiei, și nu va accepta varianta unui împrumut.

Cerințele lui Radu Drăgușin pentru prelungirea contractului cu Juventus

"Nu pretinde să ajungă titular, nici condițiile financiare nu sunt un impediment, ci doar vrea să i se ofere perspective de creștere", scrie Gazzetta dello Sport. Românul e curtat de Leipzig, Tottenham și Newcastle, și a intrat mai nou și în atenția celor de la Crystal Palace.

Radu Drăgușin, gol în Serie C

Radu Drăgușin a marcat primul său gol în fotbalul profesionist, în victoria echipei U23 a lui Juventus cu AlbinoLeffe, scor 3-0. Stoperul român a evoluat 68 de minute și a marcat golul de 2-0, în minutul 32, într-o manieră superbă. „Capodoperă a lui Drăgușin”, a scris pagina de Twitter oficială a lui Juve. Fundașul român a șutat din prima, de la aproximativ 14 metri de poartă. Mingea s-a dus în vinclul porții gazdelor.

VIDEO. Antrenamentul celor de la Juventus înainte de duelul cu FC Porto din optimile Ligii Campionilor

Kylian Mbappe, după seara magică pe terenul Barcelonei: „Apreciez și am în inimă acest tricou”

Fază dubioasă în Barcelona - PSG! Catalanii au cerut vehement penalty » Decizia arbitrului