INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA / MAINZ - HERTHA 2-1

Revanşa lui Max

Articol de - Publicat duminica, 13 septembrie 2009 00:00

Criticat cu Franţa şi nefolosit contra Austriei, Nicu s-a reabilitat marcînd ieri golul berlinezilor

Ce săptămînă pentru Maximilian Nicu! Modest la "naţională", sîmbăta trecută, cu Franţa (1-1). Apoi criticat şi ulterior scos din calcule de Răzvan Lucescu contra Austriei (1-1). Ieri se întrezărea o altă zi de coşmar. În deplasarea de la Mainz (1-2), antrenorul Herthei, Lucien Favre, l-a titularizat pe Kringe în locul său. Nicu era rezervă la berlinezi pentru prima oară în acest sezon.

Dar umilinţa n-a durat decît 13 minute. Kringe s-a accidentat, iar Favre l-a aruncat în luptă pe "tricolor". Pe flancul stîng. Şi el şi-a luat prompt revanşa pentru toate cîte i-au fost date să le îndure în zilele precedente. Imediat după pauză, la o centrare venită de pe partea dreaptă în careul advers şi ratată, pe rînd, de doi fundaşi ai gazdelor, Max a preluat la 15 metri şi a şutat cu sete: 1-0 pentru Hertha. Al 3-lea său gol în Bundesliga.

Dacă scorul rămînea aşa, bucuria era completă. Mainz şi-a revenit însă pe final şi cîştigat în cele din urmă cu 2-1, astfel că românului îi rămîne doar satisfacţia de a fi arătat că pe el se poate conta.

9 luni au trecut de la precedentul gol reuşit de Max în Bundesliga: pe 13 decembrie, la 4-0 cu Karlsruhe