INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCLASICO

River Plate a fost îngenuncheată acasă de Boca Juniors, în Superclasico » Carlos Tevez a reușit dubla într-un meci cu șase goluri

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat luni, 12 decembrie 2016 13:08

Derby-ul argentinian s-a încheiat cu victoria lui Boca Juniors cu scorul de 4-2 în fața lui River Plate, pe stadionul El Monumental din Buenos Aires. Meciul a fost un adevărat spectacol, în care Tevez a punctat decisiv.

Boca a început mai bine partida și în minutul 14, după o cursă a lui Tevez și o pasă genială la Bou, acesta din urmă îl învinge pe portarul Batalla, cu un șut plasat din interiorul careului.

River Plate ripostează și în minutul 34, Driussi aduce egalarea cu o ”bombă” de la 13 metri. Impulsionați de cei 65.000 de spectatori din tribune, gazdele trec în avantaj, șase minute mai târziu, după lovitura de cap a lui Alario.

În partea a doua a jocului, vedeta Carlos Tevez intră în scenă și ”răpune” gazdele prin golurile sale din minutele 62 și 81. Dacă primul a fost înscris, după o greșeală a portarului Batalla, cel de-al doilea a însemnat un ”golazo”, o reușită fenomenală pentru decarul lui Boca Juniors. Tabela a fost închisă de Centurion, în prelungirile partidei, consemnând victoria cu 4-2 a oaspeților.

În urma acestui rezultat, după disputarea a 13 etape din campionatul Argentinei, Boca Juniors conduce cu 28 de puncte, iar River Plate ocupă locul 11 cu doar 19 puncte.

Stadion: El Monumental Antonio Vespucio Liberti (Buenos Aires); Spectatori: 65.000
River Plate – Boca Juniors 2-4 (Driussi 34’, Alario 40’/Bou 14’, Tevez 62’, 81’, Centurion 90+4’)

River Plate (4-5-1): Batalla – Moreira, Maidana, Mina, Olivera – Fernandez, D’Alessandro (Rossi 60’), Pozio, Martinez (Mora 72’), Driussi (Andrade 74’) – Alario
Boca Juniors (4-4-2): Werner – Peruzzi, Fabra, Vergini, Insauralde – Gago, Bentacur, P. Perez (S. Perez 83’) – Bou (Centurion 67’), Pavon (Jara 85’), Tevez.

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”