INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPECIAL

Serial GSP.RO Idoli uitați » Cha Bum-kun: fotbalistul profesionist din echipa armatei sud-coreene

Cha Bum-kun în perioada de la Eintracht Frankfurt
Cha Bum-kun în perioada de la Eintracht Frankfurt

Articol de - Publicat duminica, 19 iulie 2015 23:09

Prin anii '80, Cha Bum-kun era considerat unul dintre cei mai buni fotbaliști și era pe locul 3 în topul celor mai bine plătiți jucători din Bundesliga. În țara sa natală, Coreea de Sud era un idol.

Bum-kun și-a început cariera de fotbalist în 1976. În acea perioadă fotbalul sud-coreean nu era bine organizat, așa că a evoluat la echipe de amatori și semiamatori.

După ce și-a făcut junioratul jucând pentru echipa Universității Coreene la care studia, primul său club a fost Seoul Trust Bank FC, echipa semiprofesionistă a unei bănci.

Aici a jucat doar câteva luni pentru că s-a înrolat în armată și a început să evolueze pentru echipa militară. Era cel mai bun și singurul profesionist într-o echipă de soldați, așa că începe să viseze la un campionat european.

Star în Bundesliga

Cha și-a propus să evolueze în Bundesliga pentru a învăța mai multe despre fotbal și a transmite aceste cunoștiințe în Coreea de Sud.

Pe când era încă în armată semnează cu Darmstadt, însă rămâne o doar lună aici, timp în care joacă într-un singur meci. Situația lui militară era încă complicată și a fost rechemat în țară.

După ce termină serviciul militar, revine direct în Bundesliga, însă la o altă echipă. Semnează cu Eintracht Frankfurt și are parte de un debut fulminant: marchează în primele sale trei meciuri. Nu își pierde ritmul în acest sezon și ajunge cu Eintracht până în finala Cupei UEFA, trofeu pe care îl și câștigă. În plus, e declarat jucătorul finalei. Sezonul următor își trece în palmares și Cupa Germaniei.

În 1983 e achiziționat de Bayer Leverkusen, echipă la care rămâne timp de șase ani, până la sfârșitul carierei. Și la acest club reușește să câștige Cupa UEFA, în 1988, într-o finală în care își trece și el numele pe tabela de marcaj.

În 1989 se retrage, cu un bilanț de 308 meciuri și 98 de goluri reușite în Bundesliga.

Jucătorul secolului

La naționala Coreei de Sud, Cha Bum-kun deține și în prezent recordul pentru cel mai tânăr jucător convocat la lot. A cucerit Jocurile Asiatice în 1978 și are în palmares mai multe victorii la competiții regionale (Merdeka Cup, King's Cup, President's Cup).

O recunoștiință pentru cariera sa i-a fost oferită și IFFHS, instituție care l-a desemnat jucătorul asiatic al secolului trecut. Bum-kun are un fiu care a fost tot fotbalist: Cha Du-ri.

După ce s-a lăsat de fotbal, și-a respectat promisiunea și a revenit în Coreea de Sud unde a pregătit ca antrenor echipele Hyundai Horangi, Suwon Samsung Bluewings și naționala sud-coreeană. A avut o scurtă experiență și la o echipă din China, Shenzhen Ping'an.

Episoade precedente: Jose Andrade / Baichung BhutiaHidetoshi Nakata / Antonio Carbajal / Zico

Citește și:
ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo
Superliga
ȘOCANT! Ce s-a ales de vila de 2 milioane de euro a lui Vasile Turcu, în 9 ani de la decesul fostului acționar de la Dinamo
„Dacă eram după bani, luam unul cu mai puțini copii!” » Replică tăioasă pentru cei care o acuză că s-a măritat din interes
Stiri extrasport
„Dacă eram după bani, luam unul cu mai puțini copii!” » Replică tăioasă pentru cei care o acuză că s-a măritat din interes
Ilie Năstase, despre performanțele lui David Popovici: „Noi ne gândim că le-a făcut pentru România. Nu! Le-a făcut pentru el”
Altele
Ilie Năstase, despre performanțele lui David Popovici: „Noi ne gândim că le-a făcut pentru România. Nu! Le-a făcut pentru el”
Tavi Popescu n-a scăpat! Pedeapsă anunțată în direct: „Trebuie să înțeleagă toți”
Superliga
Tavi Popescu n-a scăpat! Pedeapsă anunțată în direct: „Trebuie să înțeleagă toți”
FOTO PREMIERĂ în România. Abonamente de parcare în curtea hipermarketului. Autoritățile se pregătesc să înceapă discuții cu marile magazine. Kaufland a lansat deja abonamente, în capitală
Profit.ro
FOTO PREMIERĂ în România. Abonamente de parcare în curtea hipermarketului. Autoritățile se pregătesc să înceapă discuții cu marile magazine. Kaufland a lansat deja abonamente, în capitală
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Portarul devenit celebru la Campionatul Mondial se românește cu românca Dana » Surprinși pe aeroportul Otopeni

David Popovici, intervievat de un mare rival și amic: „Ar fi egoist să încerc să-mi scriu numele în istorie și atât. Vreau să fiu mai mult”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează