INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA CAMPIONILOR

O fostă vedetă a Benficăi avertizează înaintea meciului cu Liverpool din Ligă: „Istoria din 2006 se poate repeta”

Simao Sabrosa// Foto-IMAGO / PanoramiC

Articol de - Publicat luni, 04 aprilie 2022 15:53 / Actualizat luni, 04 aprilie 2022 17:38

Simao Sabrosa (42 de ani) a prefațat duelul Benfica - Liverpool, din „sferturile” Champions League, de pe „Estadio da Luz”, făcând o trimitere la prima confruntare (1-0 acasă și 2-0 pe Anflield Road, unde a și înscris un gol) și calificarea în ”sferturile„ Ligii.

• Benfica - Liverpool se joacă marți, 5 aprilie, de la ora 22:00. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe DigiSport 2, OrangeSport și Look Sport.

„Este înfricoșător s-o privești pe Liverpool, dar meciul pornește de la 0-0, se joacă 11 la 11 și orice se poate întâmpla. Cu ajutorul fanilor noștri, sunt sigur că echipa va juca la cel mai înalt nivel și avem șansa să mai facem o surpriză, după cea contra lui Ajax. De ce nu s-ar repeta istoria după 16 ani?”, a declarat directorul de relații internaționale al Benficăi.

La cel mai recent episod, în „sferturile" Europa League din aprilie 2010, „vulturii” au învins cu 2-1 la Lisabona și au cedat (1-4) în Anglia, ratând calificarea.

Simão a jucat șase sezoane pentru Benfica (2001-2007), reușind 94 de goluri în 227 de partide și cucerind un titlu, o Cupă și o Supercupă a Portugaliei.

Controversă uriașă în Spania, cu arbitrul Mateu Lahoz în prim plan: „Rămâi dator”
LA LIGA

Meciurile din sferturile și semifinalele Champions League

• Sfertul #1: Chelsea - Real Madrid
  • Sfertul #2: Manchester City - Atletico Madrid
  • Sfertul #3: Villarreal - Bayern Munchen
  • Sfertul #4: Benfica - Liverpool

Prima echipă extrasă din urnă va fi gazda meciului tur din dubla manșă.

• Semifinala #1: Manchester City / Atletico Madrid vs. Chelsea / Real Madrid
  • Semifinala #2: Benfica / Liverpool vs. Villarreal / Bayern Munchen

Câștigătoarea semifinalei #2 va purta eticheta de „gazdă” în finala competiției.

• Retur: 3/4 mai

Finala: 28 mai (pe Stade de France, Paris)

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Fotbalistul dorit de FCSB face mărturii cutremurătoare: „Copiii mei desenează tancurile ucrainene aruncate în aer de cele rusești”

Absență importantă la City! Guardiola nu se poate baza pe el în meciul cu Atletico: „E de neatins”

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni