INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ASIEI

Șoc la Cupa Asiei » Malaezia a egalat-o pe Coreea de Sud în minutul 90+15!

Heung-Min Son în timpul meciului Coreea de Sud - Malaezia / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 25 ianuarie 2024 16:07 / Actualizat joi, 25 ianuarie 2024 20:35

Malaezia a produs un șoc la Cupa Asiei după ce a reușit să o egaleze la scorul de 3-3 pe Coreea de Sud în minutul 90 +15!

În urma acestei remize, Malaezia a reușit singurul punct la acest turneu.

Ce a făcut Adrian Șut când s-a întâlnit prima oară față în față cu Gigi Becali: „Nici nu puteam să vorbesc. Era ciudat, mi-era rușine, tot nu-mi venea să cred”
FCSB

Coreea de Sud a fost egalată în minutul 90+15

Coreea de Sud s-a calificat din grupa E a Cupei Asiei, din care au mai făcut parte Bahrain și Iordania. Sud-coreenii au deschis scorul în minutul 21 prin reușita lui Jeong Woo-Yeong, fotbalistul lui Stuttgart.

La 6 minute de la reluarea jocului, adversarii au reușit să egaleze prin Faisal Halim, iar în minutul 62 Arif Aiman transforma un penalty și o aducea pe Malaezia în avantaj.

Autogulul lui Syihan Hazmi din minutul 83 a restabilit egalitatea, iar căpitanul Coreei de Sud și al lui Tottenham, Heung-Min Son, și-a adus echipa națională în avantaj în minutul 90+4 după ce a transformat un penalty.

Meciul a fost prelungit inițial cu 12 minute, dar malaezienii au forțat egalarea și au reușit-o prin golul marcat de Romel Morales în minutul 90+15.

Bahrain a încheiat grupa pe prima poziție, după ce a pierdut cu Coreea de Sud, scor 1-3, și le-a învins pe Malaezia și Iordania cu același scor, 1-0.

Iordania a încheiat grupa pe locul al treilea, cu 4 puncte obținute, după ce a învins-o pe Malaezia cu scorul de 4-0, a remizat cu Coreea de Sud, scor 2-2, și a pierdut cu Bahrain, scor 0-1.

Echipele care s-au calificat mai departe în Cupa Asiei:

• Qatar - Locul 1 în grupa A (9 puncte)
  • Tadjikistan - Locul 2 în grupa A (4 puncte)
  • Australia - Locul 1 în grupa B (7 puncte)
  • Uzbekistan - Locul 2 în grupa B (5 puncte)
  • Iran - Locul 1 în grupa C (9 puncte)
  • Emiratele Arabe Unite - Locul 2 în grupa C (4 puncte)
  • Irak - Locul 1 în grupa D (9 puncte)
  • Japonia - Locul 2 în grupa D (6 puncte)
  • Bahrain - Locul 1 în grupa E (6 puncte)
  • Coreea de Sud - Locul 2 în grupa E (5 puncte)
  • Arabia Saudită - Locul 1 în grupa F (6 puncte)
  • Thailanda - Locul 2 în grupa F (4 puncte)

În turul următor se vor mai califica încă 4 echipe de pe locul 3 din cele 6 grupe. Iordania, Siria și Palestina și-au asigurat deja calificarea în turul următor, iar locul Indoneziei poate fi luat de către Oman, care urmează să joace cu Kirgizstan.

Vezi și alte știri:

Un jucător de Liga 1 face o dezvăluire șocantă: „A sunat Anamaria Prodan înaintea meciului cu Steaua amenințând că, dacă sunt titular, dispărem și eu, și antrenorul!”