INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Uitați de Dinamo - Foresta! Meci istoric joi seară: au pierdut deși în minutul 62 conduceau cu 7-2!

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 octombrie 2018 18:50

Nebunie în FA Youth Cup, Cupa Angliei la tineret, unde confruntarea dintre Nuneaton Borough și FC Halesowen Town s-a încheiat cu un incredibil 8-9. Oaspeții s-au impus după ce au revenit de la 2-7!

În noiembrie 2000, Dinamo pierdea pe teren propriu meciul cu Foresta, 4-5, după ce în minutul 62 conducea cu 4-0. Revenirea fabuloasă a moldovenilor a fost surclasată joi seară într-un meci din FA Youth Cup.

Nuneaton Borough a controlat autoritar prima oră din meci. A condus cu 4-1 la pauză, iar în minutul 62, același ca la Dinamo - Foresta, avea un avantaj de CINCI GOLURI: 7-2! Totul s-a dus de râpă însă în ultima jumătate de oră. Halesowen Town a revenit până în minutul 90 la un gol diferență.

Rolul lui Robert Niță, eroul Forestei și autorul golului decisiv din ”Ștefan cel Mare”, a fost jucat în Anglia de Emlyn Tudgay. Acesta a marcat de două ori în prelungiri (92, 96) pentru o victorie fabuloasă cu 9-8! De meciul nebun din Anglia s-au putut bucura numai 83 de fani prezenți la stadion.

Dinamo - Foresta 4-5

(T. Petre 12, Mihalcea 23, Tameș 43, M. Niculae 47 / Niță 62, 90, Păcurar 73, Botan 75, 82)

Dinamo: Șt. Preda - T.Petre, Onuț, Mihali, V. Năstase, Bolohan - Tameș, Lupescu, Vl. Munteanu - Mihalcea, M. Niculae
Antrenor: Cornel Dinu

Foresta: E. Nae - Șchiopu, Ov. Ciobanu, Munteanu, Beldiman - Botan, Ene, Brujan, Semeghin - Păcurar, Niță
Antrenor: Marin Barbu