INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Aroma de lider » AS Roma a cîştigat derbyul cu Lazio, 2-0, şi a urcat pe primul loc

Rudi Garcia a schimbat jumătate din titulari în vară, iar Roma emană multă bucurie în fotbal // Foto: Reuters

Articol de - Publicat luni, 23 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2013 22:13

Noua trupă a lui Rudi Garcia a aşteptat iar repriza secundă să înscrie şi s-a răzbunat pentru eşecul din mai în finala Cupei Italiei, legînd a patra victorie.

AS Roma pare să-şi fi găsit, în sfîrşit, antrenorul potrivit. După Luis Enrique şi Zeman, francezul Rudi Garcia a reuşit un start perfect şi a cîştigat din prima derbyul capitolin. Un 2-0 ieri cu Lazio (fără Radu Ştefan şi Lobonţ, accidentaţi) şi punctaj maxim după patru etape, 10 goluri marcate şi doar unul primit!

"Giallorossii" şi-au luat şi revanşa pentru eşecul dureros din finala Cupei Italiei. Şi iar au lovit letal după pauză! Scăpaţi fără gol la autobara ţintită de Castan, s-au dezlănţuit. Balzaretti a deschis show-ul (tot el lovise şi bara), marcînd din pasa lui Totti după doi ani şi 5 luni.

Ljajici a dublat avantajul din penaltyul scos tot de sîrb, dar Lazio rămăsese în 10 oameni, Dias primind "roşu" pentru un bodycheck uşor la Totti.

0 goluri în prima repriză a marcat Roma în primele 4 etape. Toate cele 9 au fost realizate după pauză!

43 de ani au trecut de la ultimul start cu 4 victorii în Serie A. În ediţia 1960-'61 a terminat însă pe locul 5

Sassuolo - Inter 0-7
Alexe, hipnotizat de "Settebello"
Alexe a privit de pe bancă dezastrul lui Sassuolo. "Settebello" Inter i-a dat 7 goluri "lanternei" fără nici un punct, reuşind cel mai net triumf "afară" în Serie A şi recordul de a înscrie cu 4 neitalieni (toţi argentinieni), Palacio, Alvarez, Cambiasso şi Milito. Ultimul, revenit cu "dublă" după 7 luni de pauză.

Juventus - Verona 2-1
Llorente înscrie, campioana revine
A aşteptat 5 meciuri să joace titular şi ieri a marcat! Llorente, contestatul atacant spaniol ce prinsese două minute în prelungirile meciului cu Sampdoria, a semnat cu capul golul victoriei cu Verona (2-1, scorul pauzei) după ce Tevez egalase. Juve a mai avut trei bare, Tevez, două în aceeaşi fază, şi Pogba.