INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

VIDEO Bayern a călcat-o în picioare pe Hamburg: scor 5-0

Frank Ribery a marcat golul doi al lui Bayern

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 august 2011 00:00 / Actualizat sambata, 20 august 2011 19:38

Bayern Munchen se trezeşte uşor-uşor la viaţă! După înfrîngerea surprinătoare din prima etapă, 0-1 cu Monchengladbach, şi victoria la limită cu Wolfsburg (1-0), trupa lui Jupp Heynckess a bătut-o azi pe Hamburg, cu un neverosimil 5-0.

VIDEO :: Vezi aici golurile meciului!

Rezultatul de azi vine la aproape şase luni după ce Bayern a bătut-o pe Hamburg cu 6-0, tot pe Allianz Arena.

Daniel Van Buyten a fost titularizat surprinzător în centrul defensivei în locul lui Boateng, iar olandezul nu a dezamăgit: a descis scorul în minutul 13. Patru minute mai tîrziu, Ribery a făcut 2-0 cu un şut din unghi. Robben şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor imediat după scurgerea primei jumătăţi de oră a meciului.

Gazdele n-au oprit asaltul nici după pauză, iar Mario Gomez a făcut 4-0 în minutul 57, finalizînd dintr-un unghi aproape imposibil pentru prima sa reuşită din acţiune din acest sezon. Forcingul celor de la Bayern s-a domolit, însă după ce Heynckess a făcut cîteva modificări, Bayern a început să fie iarăşi periculoasă. Ivica Olici a stabilit scorul final, 5-0, cu 10 minute înainte de final.

Hamburg nu a contat deloc în atac, singura ocazie mare a oaspeţilor venind în minutul 29, de la Dennis Diekmeier. Diferenţa ar fi puttu fi chiar mai amre, dar Thomas Muller, Ivica Olici şi Robben au ratat alte cîteva şanse de gol.

„Vă spun secretul, chiar dacă o să mă certe” » Cum s-a salvat Botoșani de la retrogradare, dezvăluirea lui Florescu: „Magia sunt micii cu muștar și pâine”

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”