INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - JUVENTUS 0-1

VIDEO Cinic Juve » Campioana Italiei a executat-o pe Lazio: 1-0. Ștefan Radu a fost integralist la gazde

Ștefan Radu îl faultează pe torinezul Dybala și va vedea cartonașul galben // Foto: Gulliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 28 august 2016 00:00

Campioana a executat-o pe Lazio, cu Ștefan Radu integralist, la una din puținele sale ocazii.

Ștefan Radu s-a refăcut la timp de pe urma unor probleme musculare pentru a reveni între titularii lui Lazio cu Juventus (0-1). Fundașul de 29 de ani a avut însă destule probleme, în special cu Dybala.

Argentinianul era să marcheze de lângă el în minutul 9, cu capul. Iar mai târziu (20), Radu nu l-a putut opri decât printr-un fault din spate, amendat cu "galben".

Cursă fără rezultat

După o pauză de hidratare, prima din istoria Seriei A, românul a apărut și-n ofensivă (42). Dar cursa sa, încheiată cu o centrare bună în careul lui Buffon, a rămas fără rezultat. Chiar și așa, Lazio era în grafic la finele primei părți. Campioana nu reușise să-i dea gol.
Când Juve accelerează

La reluare, Juve și-a intensificat raidurile spre careul gazdelor. Iar după ce Mandzukici a șutat din fața ex-dinamovistului, balonul respins de Marchetti a fost reluat "alături" de Dybala. Avertismentul nu i-a alarmat pe laziali și au plătit câteva minute mai tîrziu, la diagonala lui Khedira: 0-1 (65). Scor final.

80,3%din cele 61 de pase date de Radu au fost reușite. Românul a câștigat un duel din 5 și a recuperat 3 mingi