INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - TOTTENHAM

VIDEO + FOTO » Arsenal - Tottenham 2-0 » Victorie categorică a "tunarilor" în derby-ul Nordului Londrei

Articol de GSP - Publicat sambata, 18 noiembrie 2017 16:22

Arsenal s-a impus în fața lui Tottenham, 2-0, în derby-ul Nordului Londrei, în etapa a 12-a din Premier League

Arsenal - Tottenham 2-0
Au marcat: Mustafi 37', Alexis Sanchez 42' - VIDEO

Arsenal a început mai bine meciul și a pus presiune la poarta lui Lloris, având marile ocazii. Scorul a fost deschis în minutul 36, când Mustafi a marcat cu o lovitură de cap de la 11 metri, fază la care fundașul lui Arsenal se afla în poziție de ofsaid.

do6tmr7wsaezrq6

Cinci minute mai târziu, Alexis Sanchez a înscris și el și a stabilit scorul final. Atacantul chilian a marcat cu un șut din 6 metri, la care Lloris nu a avut nicio șansă.

După această victorie, Arsenal a acumulat 22 de puncte și este pe locul 5. Tunarii pot fi depășiți de Liverpool, care joacă în această seară. Tottenham este pe 3, cu 23 de puncte, și poate fi depășită de Chelsea.

Echipele de start:

Arsenal: Cech - Koscielny, Mustafi, Monreal -  Bellerin, Ramsey, Xhaka, Kolasinac - Ozil,Lacazette,  Sanchez
Rezerve: Ospina, Mertesacker, Wilshere, Iwobi, Welbeck, Coquelin, Maitland-Niles
Antrenor: Arsene Wenger

Tottenham: Lloris - Sanchez, Dier, Vertonghen - Trippier, Sissoko, Dembele, Eriksen, Davies - Alli - Kane
Rezerve: Vorm, Aurier, Foyth, Llorente, Son, Walker-Peters, Winks
Antrenor: Mauricio Pochettino