INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO I-au curentat! » Bayern a dat cinci goluri în 17 minute la Wolfsburg şi a cîştigat cu 6-1

Muller îl driblează pe portarul Benaglio și deschide seria de 5 goluri a bavarezilor la Wolfsburg // Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 09 martie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 08 martie 2014 23:07

A fost a 16-a victorie consecutivă a campioanei. Record în Bundesliga! Meciul era cît pe ce să nu se joace din cauza unei pene de curent în oraş.

Bundesliga a sperat ieri o oră într-o primă înfrîngere a liderului Bayern în acest sezon. Zadarnic. Deşi pînă atunci lăsase senzaţia că poate îngenunchea campioana, era 1-1, Wolfsburg a sucombat cînd munchenezii şi-au încordat muşchii: 5 goluri în 17 minute, 6-1 scor final, şi un nou record, 16 victorii consecutive în campionat!

Meciul era cît pe ce să nu se dispute. Patru generatoare ale uzinelor Volkswagen au "căzut" ieri dimineaţă şi aproape tot Wolfsburgul a rămas fără curent. Inclusiv stadionul. Dar amfitrionii au remediat la timp defecţiunea.

Olici s-a dat lovit
Golgeterul Wolfsburgului, Ivica Olici, 34 de ani, i-a lăsat mască pe jurnaliştii germani, cărora le-a mărturisit că e prea obosit ca să joace împotriva lui Bayern: "Am evoluat 90 de minute la «naţională» şi mă resimt. Prefer să stau pe bancă". Şi a stat. Tot meciul.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”