INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCOȚIA

VIDEO Saved by the Bell! » Performanţa incredibilă a unui portar scoţian: a apărat 3 penalty-uri în 23 de minute!

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 11 septembrie 2016 21:26

Performanţă senzaţională reuşită de un portar din Scoţia. Cameron Bell, goalkeeper-ul celor de la Dundee United, formaţie din liga a doua scoţiană, a reuşit să apere trei lovituri de la 11 metri, toate având executanţi diferiţi.

Ieri, în etapa a a cincea din campionatul scoţian, Dundee United o întâlnea, în deplasare, pe Dunfermline. Partida a avut o desfăşurare inedită, arbitrul partidei acordând nu mai puţin de trei penalty-uri în prima repriză, toate pentru gazde.

În minutul 9, Gavin Reilly executa primul penalty al gazdelor, însă o făcea destul de modest, pe mijlocul porţii, la semiînălţime, iar Cameron Bell reușea să respingă.

În minutul 27, acelaşi Reilly obţinea o nouă lovitură de la 11 metri, iar Nicholas Clark încerca să egaleze. La acel moment, cei de la Dundee conduceau cu 1-0, după golul din minutul 21. Bell se opunea din nou, reuşind să-şi menţină echipa în avantaj.

Cinci minute mai târziu, Dunfermline beneficia de o nouă lovitură de pedeapsă. Paul McMullan, al treilea executant, rata şi el, dând astfel ocazia lui Cameron Bell să intre pe o listă scurtă a portarilor care au reuşit să apere trei penalty-uri într-un singur meci.

Până la urmă, echipa sa a reuşit să se impună cu scorul de 3-1, reuşind să urce pe locul 4.

Ultimul caz de genul a avut loc anul trecut, când Jean Francois Gillet, portarul celor de la Mechelen, apăra tot trei lovituri de la 11 metri lui Anderlecht, într-un meci din prima ligă belgiană.

Cameron Bell, în vârstă de 29 de ani, a mai trecut pe la echipe precum Kilmarnock, Queen of the South şi chiar Rangers, pentru trei sezoane, în perioada în care echipa evolua în ligile inferioare scoţiene. Goalkeeper-ul a semnat cu Dundee United în vara acestui an şi a fost integralist în toate partidele din campionat ale echipei.

Bell are în palmares şi un trofeu, Cupa Ligii Scoţiei, obţinut cu Kilmarnock, în sezonul 2011/2012.

La finalul partidei, portarul a primit mingea de la arbitrul întâlnirii, la fel cum se obişnuieşte atunci când un jucător reuşeşte un hattrick.

„Vă spun secretul, chiar dacă o să mă certe” » Cum s-a salvat Botoșani de la retrogradare, dezvăluirea lui Florescu: „Magia sunt micii cu muștar și pâine”

Mihaela Buzărnescu, fără rezerve la Open GSP: „O singură colegă mi-a dat un mesaj, în tenis trebuie să te păzești de dezamăgiri”

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”