INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  URUGUAY - FRANŢA 0-0

A doua remiză în grupa A: Totul e posibil

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 iunie 2010 00:00

Uruguay şi Franţa au remizat fără gol în al doilea meci al grupei A. Prima repriză le-a aparţinut sud-americanilor, iar a doua francezilor, dar nici una dintre echipe nu a fost suficient de eficientă şi de inteligentă încît să se impună.

Singurul jucător titular al Uruguayului care a evoluat vreodată la un Campionat Mondial înainte de acesta, Diego Forlan, a început în forţă, cu un şut periculos în debutul meciului, după care a încercat să înscrie de la mare distanţă, din lovitură liberă. Acestea au fost, de altfel, şi cele mai importante faze ale sud-americanilor în prima repriză, care nu au atins totuşi mingea decît o dată în careul de 16 metri.

Franţa pierduse două meciuri pînă acum cu echipe sud-americane, la Cupa Mondială, în care au înregistrat la pauză scorul de 0-0. Se petrecea în 1930. Ocaziile "Les Bleus" au venit de la Gourcuff, care a executat excelent patru faze fixe, dar nu a reuşit să le dea mingi utile şi colegilor săi din atac. Ribery a încercat şi el o fază în minutul 5, cînd a centrat bine pentru Govou, care a ratat din cîţiva metri, însă mai mult de atît nu au putut  francezii.

A fost primul meci de debut al Franţei de cînd Henry este convocat la naţională cînd atacantul Barcelonei nu a fost titular. Este al patrulea Mondial pentru Henry, care a ajuns la 122 de selectii! Anelka, cel pe care l-a înlocuit, nu a mai reuşit un sut pe poartă de aproape 400 de minute jucate în tricoul "Cocoşlui galic".

Nici Malouda, extrem de apreciat pentru evoluţiile sale de la Chelsea nu a jucat din primul minut, iar Domenech l-a introdus în teren abia cînd mai erau 15 minute de joc, în locul unuia dintre cei mai buni jucători ai Franţei, Gourcuff. Malouda şi-a făcut imediat simţită prezenţa, creînd imediat două ocazii importante pentru formaţia sa: un şut din lovitura liberă, reţinut de Muslera, şi un altul de la distanţă, pe lîngă.

La evenimente neplăcute îl putem trece pe Lodeiro care, la nici 20 de minute după ce a intrat pe teren, şi-a lăsat echipa în zece oameni pentru restul partidei, fiind eliminat pentru două galbene. A fost a şaptea eliminare pentru Uruguay în istoria Cupei Mondiale, dar prima provenită din două galbene, celelalte şase fiind directe.

Domenech a replicat prin introducerea unui nou atacant, Gignac, sperînd într-o dominare care să se concretizeze pe tabelă.
Meciul a continuat într-un singur sens, cu Franţa atacînd la poarta lui Muslera.
Culmea, tocmai Henry a cerut chiar un penalty la un presupus henţ în careu al uruguayenilor, dar nu s-a acordat nimic.

Uruguayenii s-au apărat senzaţional şi au reuşit să păstreze tabela intactă în dreptul lor.

Două remize pînă acum în grupa A, fără ca vreuna dintre cele patru echipe să se detaşeze, prin jocul prestat. Totul e încă posibil.

*Click pe nume pentru a deschide paginile

Cel de-al doilea meci al Mondialului din Africa de Sud aduce faţă în faţă două foste cîştigătoare ale trofeului, Uruguay în 1930 şi în 1950, iar Franţa în 1998.

Ultima întîlnire dintre cele două a înregistrat un egal, 0-0, tot în faza grupelor, la Mondialul din 2002.

În ciuda tradiţiei ambelor ţări, nici una nu este văzută ca favorită şi ambele s-au chinuit să ajungă în Africa de Sud. "Les Bleus" au eliminat controversat Irlanda.

Uruguayenii au părut mai convingători totuşi în preliminarii, iar în amicalele dinaintea turneului au bătut Israel şi Elveţia. Franţa a fost spulberată de Spania şi de Japonia.

Mulţi jucători de urmărit la acest meci: în primul rînd golgeterii Diego Forlan şi Luis Suarez, care au înscris în acest sezon nu mai puţin de 77 de goluri împreună, la Atletico Madrid, respectiv Ajax Amsterdam.

Ca fapt divers, Uruguay a cîştigat doar unul din ultimele 16 meciuri la Mondiale, în meciul împotriva Coreei de Sud la Italia '90. Înainte de acea partidă, sud-americanii nu mai învinseseră de 20 ani, de la Mexic '70.

Click aici pentru a urmări comentariul liveTEXT al partidei!

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”