INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  COASTA DE FILDEŞ - PORTUGALIA 0-0

Coasta de Fildeş şi Portugalia s-au anulat reciproc » Pact de neagresiune

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 iunie 2010 00:00

Portugalia şi Coasta de Fildeş s-au mulţumit să păstreze scorul de 0-0 pentru a rămîne în lupta pentru accederea în optimi, într-o grupă în care Brazilia e principala favorită Vezi rezumatul partidei Coasta de Fildeş - Portugalia 0-0! (video)

Cristiano versus Drogba. Acesta ar fi trebuit să fie capul de afiş al întîlnirii de aseară, însă vedeta ivorienilor a început meciul din postura de rezervă. Chiar şi cu toţi ochii aţintiţi asupra sa, Super-Cristiano nu a fost deloc în apele sale. Deranjat de intrările extrem de tari ale fundaşilor adverşi, jucătorul lui Real Madrid a ieşit o singură dată cu adevărat în evidenţă. Era minutul 10, cînd Ronaldo a prins un şut fantastic de la 28 de metri, dar bara s-a opus golului.

Nimic la nimic
Jucătorii pregătiţi de Sven Goran Eriksson au făcut un zid perfect în faţa propriului careu, iar prima repriză s-a încheiat ca majoritea partidelor de la actualul turneu final, adică fără gol marcat. Puţin fotbal arătat de ambele echipe, jucătorii fiind mult mai concentraţi pe gleznele adversarilor decît la fazele de atac.

Repriza ivorienilor
Paradoxal, la reluare, africanii au avut mai mult iniţiativa. Gervinho a fost cel mai periculos fotbalist de pe teren, însă ocaziile cu adevărat mari au lipsit cu desăvîrşire. Vizibil incomodaţi şi de vremea ploioasă, lusitanii au fost apatici, lăsînd impresia că un punct la debut este mai mult decît suficient.

Nici Drogba
Acelaşi lucru l-au gîndit şi ivorienii, chiar dacă pe teren şi-a făcut apariţia şi Didier Drogba, recuperat miraculos după operaţia suferită la mînă acum nouă zile. Cele două combatante au continuat să joace închis şi economicos, plictisind chiar şi suflătorii în vuvuzele din tribune, care au mai slăbit şi ei corul. Faza din ultimul minut, cînd ivorienii au bătut scurt un corner în locul unei centrări în careu, a fost imaginea perfectă a unui meci în care egalul mulţumea pe toată lumea.

"Puteam să cîştigăm, însă ne-a lipsit norocul. Ivorienii s-au temut mult de noi în prima repriză şi apoi au echilibrat jocul după pauză. Şansele de calificare rămîn intacte"
Cristiano Ronaldo, atacant Portugalia

"Cînd întîlneşti o echipă care ştie să joace pe contraatac totul devine complicat. N-am găsit spaţii, pentru că ivorienii s-au închis bine. Egalul e corect"
Carlos Queiroz, selecţioner Portugalia

"Remiza este un rezultat just şi deloc rău. Ştiam că înfruntăm o formaţie excelentă, cu jucători foarte buni şi important era să nu pierdem"
Paulo Ferreira, fundaş Portugalia

"Defensiva a strălucit şi am dovedit că sîntem cu adevărat o echipă. Speram să dăm un gol, dar sînt mulţumit de randamentul jucătorilor"
Sven Goran Eriksson, selecţioner Cote d'Ivoire

Nici Drogba

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”