INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ARGENTINA - IRAN 1-0

VIDEO Messchin! » Armada iraniană i-a adus la disperare pe argentinieni, Lionel Messi a decis meciul în prelungiri

Șase șuturi i-au trebuit lui Messi pentru a-și regla ținta. Ultimul a fost letal // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 22 iunie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 21 iunie 2014 22:11

”Pumele” au suferit cumplit, fiind la un pas de-o catastrofă, înainte ca Messi să aducă eliberarea. Şi, odată cu aceasta, calificarea în ”optimi”.

Higuain şi Gago titulari, o aşezare mai ofensivă, 4-3-3, decît 3-5-2 -ul din prima repriză a meciului cu Bosnia (2-1). Cum a vrut Leo Messi. Selecţionerul Alejandro Sabella i-a făcut pe plac, însă "pumele" îşi găsesc cu greu drum prin hăţişul iranian.

Haghighi, ultima redută
Lui Higuain îi trebuiesc 13 minute ca să ajungă faţă-n faţă cu Haghighi. Fără succes. Meciul capătă sens unic. Roşiii nu mai reuşesc să iasă din propria jumătate. Dar rezistă. Acelaşi Haghighi "desenează" o acoladă la şutul lui Aguero, apoi Rojo, Messi, din lovitură liberă, şi Garay ratează ţinta.

75 la sută posesie, 0 goluri
Iar cînd toată lumea se împăcase cu ideea unui Iran ultradefensiv, surpriză! Hosseini se înalţă peste toţi la cornerul bătut de Dejagah, însă balonul trece "peste". Argentinienii din tribune răsuflă uşuraţi.

Şi se intră în pauză. Tactica lui Messi le-a adus sud-americanilor 75 la sută posesie, 5 şuturi pe poartă, dintr-un total de 11, nici un gol. Contra Bosniei, după primele 45 de minute era 1-0. E adevărat, în urma unui autogol.

Pe contre
Argentinienii continuă să-şi "ierte" adversarul şi după reluare. Zabaleta trimite frumos, dar alături, Aguero ratează o reluare cu capul pe care scria 1-0. Asiaticii se eliberează din strînsoare cu un contraatac tăios, la capătul căruia Ghoochannejhad are golul pe cap. 0-1? Nu, pentru că Romero se întinde şi respinge.

Însă e un semnal. Oamenii lui Carlos Queiroz s-au prins că e rost de mai mult şi insistă. Centrare în careul alb-albastru, reia Dejagah, cu capul, şi Romero mai face o minune. Jocul e complet deschis, nu mai există apărări. Doar golul mai lipseşte.

În sfîrşit, Leo!
Sabella schimbă. Afară cu Aguero şi Higuain, miza pe Lavezzi şi Palacio. Degeaba. Cel mai aproape de gol sînt tot iranienii, cu Ghoochannejad şutînd spre colţul lung şi un Romero din nou providenţial. Chiar să nu vrea mingea-n poartă? Ba da. Messi nu concepe un 0-0 şi trimite cu sete spre colţul lung, fără şansă pentru Haghighi: 1-0. Argentina e în " optimi".

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”