INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  AMICALE

VIDEO Spania şi Anglia s-au încălzit pentru Mondial cu Bolivia şi Peru » UPDATE Del Bosque a eliminat 3 de pe listă şi a stabilit lotul final

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 mai 2014 00:00 / Actualizat sambata, 31 mai 2014 15:06

Spania şi Anglia s-au distrat în primele amicale jucate înante de Mondial. Ibericii au învins 2-0 Bolivia, iar britanicii s-au impus lejer cu Peru, 3-0.
Echipa lui Del Bosque a condus cu 1-0 după golul din penalty marcat de Fernando Torres. Iniesta a mărit avantajul printr-un şut plasat, bară-gol, din afara careului.

VIDEO cu golurile

Selecţionerul Spaniei a anunţat la finalul partidei că doi dintre jucătorii folosiţi în primul "11" cu Bolivia, Iturraspe şi Alberto Moreno nu vor face parte din lotul pentru Mondial. Azi, Del Bosque l-a lăsat acasă şi pe Dani Carvajal şi a definitivat lotul final pentru CM.

Cei 23 jucători convocaţi pentru CM:
- Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Pepe Reina (Nápoles), David De Gea (Manchester United).

- Fundaşi: César Azpilicueta (Chelsea), Gerard Piqué, Jordi Alba (Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid), Javi Martínez (Bayern Múnich), Raúl Albiol (Nápoles), Juanfran Torres (At.Madrid).

- Mijlocaşi: Sergio Busquets, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Cesc Fábregas (Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Koke Resurrección (Atlético de Madrid), David Silva (Manchester City), Juan Mata (Manchester United), Santi Cazorla (Arsenal).

- Atacanţi: Pedro Rodríguez (Barcelona), Diego Costa, David Villa (At. Madrid), Fernando Torres (Chelsea).

Anglia, victorie la scor
Echipa condusă din teren de Rooney şi Gerrard a învins Peru, scor 3-0, pe stil britanic. Fundaşii  centrali Cahill şi Jagielka şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, după ce Sturridge deschisese scorul.

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”