INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  UNGARIA - ELVEȚIA 2-3

VIDEO În ultimul minut! Elvețienii au câștigat dramatic duelul fostelor noastre adversare: 3-2 cu Ungaria

Duel la nivel înalt între Dzemaili și căpitanul maghiarilor, Dzsudzsak // FOTO Reuters

Articol de - Publicat duminica, 09 octombrie 2016 00:00

Pe maghiari i-am întâlnit în preliminariile Euro 2016 (1-1, 0-0), cu elvețienii ne-am măsurat forțele la turneul final din Franța (1-1).

Sâmbătă, n-a lipsit mult ca, la Budapesta, cele două reprezentative să încheie și ele la egalitate întâlnirea directă. N-a vrut însă Valentin Stocker, care le-a adus victoria oaspeților în ultimul minut!

Până atunci, fusese un schimb de lovituri cu garda deschisă. Gol Seferovici (51), urmat de replica lui Adam Szalai, două minute mai târziu. Apoi, o nouă serie.

Voleu Ricardo Rodriguez, 1-2, și aproape la fel de rapid, răspunsul gazdelor. Iarăși Szalai: 2-2. Doar la reușita lui Stocker, Ungaria n-a mai avut timp pentru a replica.

"Am reușit să revenim de două ori, dar am făcut prea multe greșeli și la final am plătit pentru ele"
Bernd Storck, selecționer Ungaria

"Un meci intens, foarte antrenant. Maghiarii s-au ținut mereu după noi, însă am dovedit că avem caracter"