INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CFR CLUJ - RANDERS 1-1

FOTO CFR e ultima în grupa de Conference, după două etape! Dan Petrescu a luat gol din fază fixă

CFR Cluj și Randers au remizat, scor 1-1, în etapa a doua a grupei D din Conference League. +8   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 30 septembrie 2021 21:38 / Actualizat joi, 30 septembrie 2021 23:26

• Randers ocupă locul 4 în campionatul din Danemarca. Lotul echipei antrenate de Thomas Thomasberg este evaluat la 11,7 milioane de euro pe Transfermarkt. CFR e cotată la aproape 32 de milioane.
  • Pentru CFR Cluj urmează dubla cu Alkmaar, favorita grupei.

Programul complet din Conference League

CFR Cluj, în continuare pe ultimul loc în grupa de Conference League

Alhaji Kamara a avut prima ocazie a partidei - minutul 23. Jucătorul din Sierra Leone nu a reușit să cadreze un șut din interiorul careului.

Replica „feroviarilor” a venit târziu. La un corner executat precis de Adrian Păun, Andrei Burcă a reluat cu capul peste, din câțiva metri (37).

Danezii au lovit chiar înainte de pauză, după o fază fixă. Același Kamara a zburat de lângă Adjei-Boateng și l-a executat pe Cristiano Figueiredo: „cap” pe direcția portarului, dar minge reluată din apropiere, cu prea multă forță pentru ca goalkeeperul portughez să poată interveni (40)

+4 FOTO

Campioana României a avut o altă față în partea a doua. Boateng (53) și Bordeianu (61) au încercat să surprindă cu șuturi de la distanță, Carlgren a rezistat.

Transversala i-a salvat pe clujeni în minutul 54, la lobul lui Kehinde

CFR și-a recuperat doi dintre atacanți: Debeljuh - titular, Alibec - venit de pe bancă, dar pe Dan Petrescu avea să-l salveze Petrila. Servit ideal de Ciprian Deac, Claudiu a finalizat cu sânge rece, la „lung”, o situație de unu-contra-unu cu portarul advers.

CFR a continuat să preseze și a egalat la transversale, prin Florin Ștefan. În final, clujenii, ultimii în grupă, au fost nevoiți să se mulțumească doar cu un punct.

În celălalt meci al grupei D, Alkmaar a învins-o pe Jablonec, 1-0.

CFR Cluj - Randers, echipe de start:

CFR CLUJ: Cristiano - Manea, Burcă, Cestor, Ștefan - Boateng, Rodriguez, Deac - Păun, Debeljuh, Costache
Rezerve: Bălgrădean, Hindrich, Graovac, Ciobotariu, Culio, Petrila, Bouhenna, Bordeianu, Gîdea, Alibec, Fica, Haiduc
Absenți: Camora (suspendat), Susic, Sigurjonsson (accidentați)
Antrenor: Dan Petrescu

RANDERS: Carlgren - Kopplin, Piseinger, Jensen, O. Bungaard - Ankersen, Johnsen, Mistrati, Kehinde - Odey, Kamara
Rezerve: Sondergaard, Dakir, Marxen, Tibbling, Lauenborg, Lauridsen, Klysner, Onovo, F. Bundgaard, Brock-Madsen, Egho
Antrenor: Thomas Thomasberg

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Davide Massa (Italia)

Citește mai multe știri despre CFR Cluj:

CFR Cluj, acord cu fostul atacant de la Șahtior și Espanyol » Joi e programată vizita medicală

Jucătorul lui Sheriff Tiraspol a fost la un pas de CFR Cluj: „Trebuia să mă sune, dar nu au făcut-o!”