INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  AUSTRIA - OLANDA 3-4

Incredibil

Articol de - Publicat joi, 27 martie 2008 00:00

Olandezii au fost umiliţi în primele 35 de minute de Austria, au fost conduşi cu 3-0, dar au întors, cîştigînd într-un final dramatic

Ce revenire Olanda! Dar şi ce prost a jucat echipa lui Van Basten în prima repriză! Austriecii, locul 88 în topul FIFA-Coca Cola, au avut 3-0, apoi oaspeţii şi-au sufocat adversarii, marcînd de patru ori fără să mai primească nici un gol!

Înaintea pauzei, noul sistem, 4-2-3-1, nu i-a ajutat deloc pe olandezi. Aproape că n-au existat. În plus, apărarea lor a fost depăşită complet, iar la fazele fixe s-au făcut de rîs. Minutul 7, 1-0: Ivanschitz a plecat de lîngă Heitinga şi a şutat în colţul lung, pe sub Timmer. Au urmat două goluri identice din corner, de fiecare dată portarul Timmer ieşind caraghios. Centrare Ivanschitz, cap Prodl. 3-0, minutul 35!

Treziţi din pumni, oamenii lui Van Basten au replicat imediat. Huntelaar, tot după o lovitură de colţ. 3-1. La pauză, au ieşit De Zeeuw şi Mathijsen, ultimul vinovat pentru marcajul prost la Prodl. Au intrat Seedorf şi Bouma. Dintr-o dată, olandezii au fost mai atenţi în defensivă şi letali în atac. Iar austriecii au cules mingea din poartă încă de trei ori pînă la final. Heitinga, 3-2, Vennegoor, 3-3, şi din nou Huntelaar. 3-4. Uluitor!

Kuyt afară?
Cotidianul olandez De Telegraaf susţine că Marco van Basten s-a hotărît în linii mari asupra lotului cu care va participa la Euro 2008. Iar Dirk Kuyt n-ar intra în planurile selecţionerului batav. Atacantul lui Liverpool ar fi inclus în lotul de 23 de jucători numai în eventualitatea în care unul dintre portocaliii din lot (Robben, de exemplu) ar fi accidentat.e va participa la Euro 2008.