INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FRANȚA

Griezmann epuizat? Francezul a jucat non-stop la Atletico în acest sezon: "Va rezista și la Euro?"

Griezmann înscrie în poarta lui Neuer și o califică pe Atletico în finala Ligii // FOTO Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 06 mai 2016 00:00

Griezmann, marele talent al Franței, a devenit cyborg la Atletico.

Un jucător 4x4, care aleargă enorm într-o cursă continuă atac-defensivă-atac: se apără, face presing, recuperează, lansează contraatacul și tot el finalizează după un sprint de 50 de metri.

Pare că nu obosește niciodată, dar Deschamps, selecționerul albaștrilor, se teme ca Antoine să nu cedeze tocmai la Euro. Pentru că Simeone a apelat la el aproape non-stop la Madrid: "cocoșul" e cel mai folosit fotbalist la Atletico (cu excepția portarului Oblak) în acest sezon.

Nu a pierdut niciun meci în La Liga, având 4.142 de minute în toate competițiile. Și mai are două două partide de campionat. Plus finala Champions League, pe 28 mai.

Dacă le va disputa, va ajunge la 62 de întâlniri în 2015-2016. După, nu-i mai rămân nici două săptămâni până la debutul CE contra "tricolorilor". Îi vor ajunge câteva zile de pauză?

Totuși, preparatorul fizic al lotului francez, Jean-Christophe Hourcade, e optimist: "Are doar 25 de ani, se reface mai repede între meciuri, iar efortul e optimizat față de jucătorii de peste 30 de ani. Nu-mi fac griji".