INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  FRANȚA - IRLANDA 2-1

Irlanda le-a dat emoții francezilor: "Penalty-ul ne-a dat peste cap"

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 iunie 2016 18:27

Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European în urma victoriei obținute în fața Irlandei, scor 2-1, după ce britanicii au deschis scorul din penalty în minutul 3.

Antoine Griezmann a fost omul meciului și a reușit "dubla" care a adus calificarea țării gazdă.

"Am intrat greu în meci, a trebuit să ameliorăm acastă problemă, a venit repriza a doua și am putut profita de căderea lor. Publicul a fost alături de noi și ne-a purtat noroc.

Penalty-ul ne-a dat puțin peste cap la început, dar în repriza a doua am reglat lucrurile și am răsturnat meciul", a declarat Griezmann la finalul partidei.

Antrenorul Didier Deschamps a vorbit și el despre probleme întâmpinate de formația sa în prima repriză, dar s-a declarat mulțumit de faptul că elevii săi și-au atins obiectivul.

"A fost dificil. La început au fost puțin crispați, iar irlandezii au profitat. Au existat și părți bune în prima repriză, dar am vrut să sporesc prezența în ofensivă cu Griezmann mai aproape de Giroud și cu viteza lui Coman. Obiectivul a fost atins", a spus tehnicianul francez, citat de L'Equipe.