INTERNATIONAL  »  EURO 2016  »  BARAJ

VIDEO Norvegia - Ungaria 0-1 » Prima mare surpriză din barajul pentru EURO 2016

Articol de GSP - Publicat joi, 12 noiembrie 2015 23:35

Deși pornea ca outsider, Ungaria a reușit să producă surpriza și a cîștigat pe terenul Norvegiei, 1-0, în manșa tur a barajului pentru EURO 2016.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

Norvegia - Ungaria 0-1 (Kleinheisler 26') - VIDEO

Norvegienii au început mai bine meciul și în primele minute au o mare ocazie, dar portarul Kiraly s-a opus.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 26, cînd Kleinheisler a înscris. Mijlocașul a marcat după un șut de la 14 metri, în diagonală, la care portarul Nyland nu a putut interveni.

După acest gol, maghiarii s-au mulțumit cu păstrarea rezultatului și s-au închis foarte bine în defensivă. Norvegienii au atacat și deși au avut multe ocazii, nu au putut marca golul egalizator.

În minutul 87, nordicii au avut cea mai mare ratare a reprizei secunde. După o intervenție salvatoare a lui Kiraly, Helland a trimis cu capul spre poarta goală, dar mingea a lovit transversala.

Echipe de start:

Norvegia: Nyland - Hpgli, Hovland, Forren, Elabdellaoui - Skjelbred, Tettey, Johansen, Berget - Henriksen, Soderlund

Ungaria: Kiraly - Fiola, Lang, Guzmics, Kadar - Dzsudzsak, Elek, Gera, Kleinheisler - Szalai, Nemeth

Baraj EURO 2016:

Ucraina - Slovenia
Suedia - Danemarca
Bosnia - Irlanda
Norvegia - Ungaria

Echipele calificate: România, Irlanda de Nord, Islanda, Cehia, Belgia, Țara Galilor, Spania, Slovacia, Germania, Polonia, Anglia, Elveția, Austria, Rusia, Italia, Croația, Albania, Franța, Turcia, Portugalia

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”

Comentarii (24)
969977179714605
Tivadar Csenteri  •  13 Noiembrie 2015, 22:03
Postat de nesv1234 pe 13 Noiembrie 2015, 01:13

Daca tie ti s-a parut ca ungurii ar fi nemultumiti de cele 2 egaluri cu noi te sfatuiesc sa revezi mai atent meciurile

Cum poti fi multumit cu 1 punct cind ai nevoie de taote cele 3! Sau cu 2. puncte cum poti fi multumit cind ai nevoie de 6 puncte? Teoretic Ungaria avea nevoie de o victorie la Budapesta in fata tricolorilor, una modesta: 1-0! Deci fii foarte sigur: in ungaria nimeni nu a fost multumit de cele doua remize! Prima remiza venise dupa un meci pierdut pe teren propriu contra Irlandei de Nord. A doua remiza venise atunci, cind ese putea face schimbul de locuri in clasamnet intre cele doua nationale in favoarea Ungariei!

Tivadar Csenteri  •  13 Noiembrie 2015, 21:56
Postat de Tivadar Csenteri pe 13 Noiembrie 2015, 21:42

In meciul de la bucuresti Romania n-a avut nici un sut spre poarta Ungariei, la 1-1 in minutul 89 Nikolici ratase o mare ocazie de a marca, la 1-2 ati fi fost la podea! Oare am vazut doua meciuri diferite?

Precizez: ma refeream la repriza secunda, cind tricolorii au jucat ce au putut: nu au avut nici un sut pe spatiul portii lui Király Gábor! Au pierdut majoritatea duelurilor la mijlocul terenului! Si da, la ecel meci, dupa cele din repriza secunda maghiarri au fost nemultumiti de rezultat! Si inca ceva foarte important: in repriza 1. Szalai a avut un gol valabil anulat gresit de arbitru! La 0-1 partida era alta mincare de peste!

Tivadar Csenteri  •  13 Noiembrie 2015, 21:51
Postat de adi_stelistul pe 13 Noiembrie 2015, 08:52

Oricum, Ungaria nu e calificata. Un 2-1 al Norvegiei la Budapesta nu e deloc imposibil.

Sansele nu sunt de partea nordicilor in meciul retur. Au echipa buna. La 16 metri insa habar n-au ce trebuie facut cu mingea! Va fi un alt meci, desigur. Sper ca strategia Echipei sa nu fie identic cu cel adoptat contra Greciei si Romaniei in grupa preliminara: un joc defensiv-fara dorinta victoriei!