INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  FENERBAHCE - SEVILLA 1-0

FOTO Din nou victimă » Ce a pățit portarul de la Sevilla contra lui Fenerbahce, la 3 săptămâni după ce a fost atacat de un ultras

Dmitrovic, la pământ după ce a fost lovit cu o brichetă de ultrașii lui Fenrbahce/ foto: Twitter

Articol de - Publicat joi, 16 martie 2023 23:01 / Actualizat vineri, 17 martie 2023 01:25

Ultrașii lui Fenerbahce i-au aruncat cu o brichetă în cap lui Marko Dmitrovic (31 de ani), portarul de la Sevilla. În februarie, la meciul spaniolilor cu PSV din 16-imi, sârbul a fost atacat de un ultras al olandezilor.

În returul optimilor din Europa League, Fenerbahce a câștigat cu 1-0, insuficient pentru calificare, după 0-2 în Spania. Meciul a fost umbrit de gestul ultrașilor turci.

Brichetele adunate de jucătorii de la Sevilla de pe teren/ foto: Twitter

În minutul 56, Dmitrovic se pregătea să degajeze. Ultrașii lui Fenerbahce, aflați în peluza din spatele lui, i-au aruncat o brichetă în cap. Sârbul a căzut la pământ și a avut nevoie de copci. Jucătorii gazdă s-au îndreptat spre galerie pentru a-i calma pe suporterii agresivi, iar meciul a fost dus la bun sfârșit fără alte probleme.

Sepsi - FCU Craiova 4-0. Stele verzi în loc de masă verde » Covăsnenii prind în mare stil play-off-ul, după ce le-au servit oltenilor bătaie pe pâine
SEPSI - FCU CRAIOVA 4-0

Dmitrovic, atacat în timpul meciului PSV - Sevilla

Pe 23 februarie, în 16-imile Europa League, Dmitrovic a fost victima unui ultras al lui PSV. Jucătorul celor de la Sevilla se afla în poartă, când un huligan a intrat pe gazon și s-a dus spre el. Agresorul a încercat să-l lovească cu pumnul, dar sârbul s-a ferit la timp.

Dmitrovic nu l-a lovit pe suporter, dar l-a trântit la pământ și l-a imobilizat până când a intervenit echipa de securitate. Și ceilalți jucători s-au deplasat imediat la locul faptei, în careul portarului sârb.

+7 FOTO

Știm sfertfinalistele din Europa League » Arsenal, eliminată după loviturile de departajare!