INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  LIVERPOOL - STEAUA 4-1

Ilie Dumitrescu, felicitat de fostul său antrenor, Harry Redknapp: "Brilliant first half!"

Harry Redknapp, Redknapp

Articol de - Publicat luni, 20 septembrie 2010 00:00

Harry Redknapp, tehnicianul lui Tottenham şi fost antrenor al lui Ilie la West Ham, l-a felicitat pe stelist pentru prima repriză de pe Anfield

Deşi a pierdut meciul de debut în grupa K a Europa League, Steaua a primit aprecieri din partea englezilor. Mai întîi au făcut-o ziarele din insulă la adresa lui Tănase, pentru finalizarea pe care a ales-o la gol. Apoi, la o zi după partida de pe Anfield, antrenorul roş-albaştrilor a primit un telefon-surpriză.

Fostul său antrenor de la West Ham United, Harry Redknapp, cu care Ilie Dumitrescu a ţinut legătura după ce a plecat de la gruparea londoneză, l-a căutat pe stelist pentru a-i transmite un mesaj. "Brilliant first half" a fost primul lucru pe care englezul i l-a zis, ceea ce se traduce prin "o primă repriză sclipitoare". La pauza dintre reprize, Liverpool şi Steaua se aflau la egalitate, scor 1-1.

Ilie Dumitrescu le-a dezvăluit colaboratorilor săi şi ce anume l-a impresionat pe fostul său profesor. "Mi-a zis că i-a plăcut mult cum am stat în teren în faţa unei echipe care pune o presiune fantastică, mai ales pe Anfield, şi mai ales că Steaua a avut mulţi jucători tineri, sub 25-26 de ani", le-a povestit Ilie asistenţilor săi. Redknapp are aproape 1.200 de meciuri ca antrenor în Anglia.

Meciul, revăzut în avion
La mai puţin de 24 de ore de la terminarea partidei de pe Anfield, Ilie Dumitrescu a revăzut meciul chiar în timpul celor 3 ore de zbor pe ruta Liverpool - Bucureşti. Majoritatea jucătorilor veneau rînd pe rînd să vadă alături de tehnician secvenţe din cele 90 de minute şi să primească explicaţii din partea tehnicianului.

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga