INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  NAPOLI - STEAUA, MIERCURI, 22:05, PRO TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Simulare top-secret! » Lăcătuş inovează pentru Napoli

Articol de , - Publicat luni, 13 decembrie 2010 00:00

GSP a aflat ce surprize pregăteşte Lăcătuş pentru marele meci cu Napoli

Absenţele lui Tănase şi Nicoliţă, precum şi imposibilitatea folosirii grupului de la Urziceni în Europa League l-au determinat pe Lăcătuş să încerce două variante inedite de echipă pentru meciul de miercuri

Antrenorul Stelei a comandat un meci-şcoală pe terenul central din Ghencea în care a încercat două formule de echipă, ambele conţinînd cîte o mutare originală

Steaua a intrat în linie dreaptă pentru meciul cu Napoli, iar în weekend-ul care a trecut, în Ghencea s-a realizat un test în perspectiva jocului de miercuri. Lăcătuş şi-a chemat jucătorii la stadion şi i-a scos pe terenul mare la un meci-şcoală care să încerce să simuleze cît mai bine ceea ce va urma pe Stadio San Paolo din Napoli. Au fost închise porţile, li s-a ordonat angajaţilor firmei de pază să nu lase pe nimeni să se apropie de stadion pentru că urma să se repete exact ceea ce Lăcătuş va pune în practică la Napoli.

COMPONENŢA ECHIPEI

1. Varianta cu Gardoş închizător
S-a jucat un meci care a avut două reprize de cîte 30 de minute fiecare, adversară fiind o echipă formată din restul fotbaliştilor Stelei. Prima jumătate de oră, Lăcătuş a făcut o echipă cu Gardoş închizător, cu Martinovici fundaş central, dar şi cu Răduţ şi Ricardo mijlocaşi ofensivi în spatele atacantului Bogdan Stancu. S-a realizat o repriză bună, scorul a fost 2-0 pentru "prima" echipă.

Prima variantă de echipă: Tătăruşanu - Bonfim, Martinovici, Geraldo, Latovlevici - Gardoş - Szekely, Ricardo, Răduţ, Surdu - B. Stancu

2. Marea surpriză: Bonfim mijlocaş dreapta
La pauză, Lăcătuş a operat nişte schimbări şi a încercat o formulă cu o mutare surprinzătoare: Bonfim mijlocaş dreapta în locul lui Szekely. În locul brazilianului, ca fundaş dreapta, a trecut Martinovici, iar stoper a fost retras Gardoş. Ricardo a rămas închizător, iar cuplul Bicfalvi-Răduţ în spatele lui Stancu. A urmat o nouă evoluţie bună, cu un Bonfim în mare formă.

A doua variantă de echipă: Tătăruşanu - Martinovici, Gardoş, Geraldo, Latovlevici - Ricardo - Bonfim, Bicfalvi, Răduţ, Surdu - B. Stancu

AŞEZAREA TACTICĂ

1. Teren diminuat
Lăcătuş nu a exersat doar componenţa primului "11", ci şi alte lucruri. Au fost modificate dimensiunile normale ale terenului central. Chiar dacă s-a jucat 11 contra 11, terenul a fost mai scurt şi mai puţin lat. Obiectivul: crearea unei echipe scurte, astfel ca jucătorii să se descurce sub presiune, pe spaţii puţine.

2. Atacuri fără regula ofsaidului
În plus, Lăcătuş, care a arbitrat respectivul meci, a solicitat de multe ori să nu se ia în calcul regula ofsaidului. "Acum vreau patru-cinci faze de poartă la care nu se va semnaliza ofsaid", a strigat Lăcătuş. Ce a urmărit? Marcajul om la om în privinţa adversarilor, Lăcătuş dorind să prevină jocul ofensiv extrem de rapid al napoletanilor.

Adversara Stelei în meciul-şcoală
C. Lungu - E. Baciu, Galamaz, Abrudan, Emeghara - Nicoliţă, Marinescu, C. Matei, Brandan - Onofraş, Bilaşco

Bonfim a jucat mijlocaş chiar împotriva Stelei!
Brazilianul din defensiva Stelei a mai evoluat ca mijlocaş dreapta pe vremea cînd îmbrăca tricoul lui Poli Timişoara. A făcut-o în 3 meciuri, toate în toamna lui 2009, extrem de importante ca miză şi susţinute în compania unor trupe foarte bune: Anderlecht, CFR Cluj şi Steaua. Împotriva Stelei a fost şi ultima dată cînd Bonfim a evoluat ca mijlocaş dreapta.

Data    Meciul        Nota GSP
noiembrie 2009    Poli Tim. - Steaua 0-1    6
octombrie 2009    CFR - Poli Tim. 0-0        6
octombrie 2009    Poli Tim. - Anderlecht 0-0    6

Gardoş, de 5 ori închizător în ultimele 3 luni
În ceea ce îl priveşte pe Gardoş, postura de mijlocaş defensiv nu îi e străină. În toamna lui 2010 el a evoluat de nu mai puţin de 5 ori pe acest post. Emil Săndoi l-a folosit de fiecare dată în faţa apărării în "dublele" cu Rusia şi Anglia, dar în tricoul Stelei, ca titular, a evoluat ca închizător doar cu CFR. Ilie Dumitrescu l-a mai folosit în faţa defensivei în finalul partidei cu Poli Timişoara, meci în care el începuse ca stoper.

Data    Meciul
noiembrie 2010    Steaua - CFR 2-2
octombrie 2010    România - Anglia 0-0
octombrie 2010    Anglia - România 2-1
septembrie 2010    Rusia - România 0-0
septembrie 2010    România - Rusia 3-0

29 de meciuri va bifa Steaua cu cel de la Napoli în a doua jumătate a anului 2010, fiind echipa cu cele mai multe partide oficiale, următoarele fiind CFR (28), Timişoara (25), Dinamo (25) şi Urziceni (25)

ALTE CONCLUZII ALE SIMULĂRII LUI LĂCĂTUŞ

Răduţ, 18 minute în ultimele 50 de zile
Unul dintre jucătorii folosiţi pe întreaga durată a celor 60 de minute de test a fost Mihai Răduţ. Tînărul fotbalist transferat în vară a avut probleme medicale în ultima vreme, bifînd în ultimele 50 de zile doar 18 minute în jocuri oficiale, în finalul partidei de la Tg. Mureş.

Anghelov e răcit
Un fotbalist care nu a evoluat deloc, dar care ar putea apărea ca titular la Napoli e Stanislav Anghelov. El a acuzat o răceală puternică, a făcut şi febră, iar medicul echipei şi Lăcătuş au luat decizia să nu-l folosească în meciul-şcoală. El va fi apt pînă miercuri şi ar putea apărea din primul minut fie în locul lui Bicfalvi, fie în cel al lui Răduţ.

Tănase nici n-a ieşit pe teren
Nu numai că Tănase n-a putut intra nici un minut la "simulare", dar nici măcar nu a ieşit pe gazon. El continuă tratamentul intensiv la coapsa dreaptă, acolo unde a suferit o leziune musculară. Sînt şanse aproape zero ca el să fie măcar rezervă la Napoli.