INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  EUROPA LEAGUE

VIDEO Liga Iberică » Spaniolii şi portughezii spre finala de la Bucureşti

Muniain (19 ani, dreapta), argintul viu al lui Bilbao, în luptă cu Jurado // Foto: Reuters

Articol de - Publicat vineri, 06 aprilie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 06 aprilie 2012 00:44

Bilbao, Valencia, Atletico şi Sporting Lisabona sînt în semifinale. Dar marea favorită e trupa bască a lui Bielsa.

Pe 9 mai, va fi sărbătoare iberică la Bucureşti. Şi sigur va fi o echipă spaniolă pe "Naţional Arena". Sînt 3 în semifinale, plus "leii" portughezi de la Sporting.

Cea mai frumoasă continuă să fie Athletic Bilbao. Bascii au jucat şi aseară acelaşi fotbal-spectacol cu care ne-au bucurat în urmă cu o săptămînă, la acel fabulos 4-2 cu Schalke. Aseară, în "catedrala" San Mames, au fost conduşi cu 1-0, Huntelaar marcînd după o jumătate de oră la eroarea lui Ander Herrera. Imediat, antrenorul Bielsa l-a înlocuit pe vinovat şi tocmai înlocuitorul său, Ibai Gomez, a egalat, tot în prima repriză.

La 34 de ani, Raul a oferit din nou avantaj trupei sale germane cu un şut din altă galaxie, dar nu te pui cu bascii. În trei minute au egalat. Şi, la 2-2, au păstrat calificarea sub control. Ar fi minunat ca Athletic să fie la Bucureşti. Avem garantat spectacol. Şi pe teren, şi în tribune, şi în oraş.

BILBAO - Schalke 2-2 (în tur 4-2)
(Gómez 41 VIDEO, Susaeta 55 VIDEO / Huntelaar 29 VIDEO, Raul 52 VIDEO)

Olandezii nu rezistă pe "Mestalla"

După ce PSV a primit patru goluri în "optimi" la Valencia (4-2), nici Alkmaar n-a avut nici o şansă. Două goluri Rami în două minute (15-17), apoi Jordi Alba (56) şi Pablo Hernandez (80) au încheiat spectacolul. În acest sezon, Valencia n-a pierdut acasă în Europa.

VALENCIA - Alkmaar 4-0 (1-2)

(Rami 15 VIDEO, 17 VIDEO, Jordi Alba 56 VIDEO, Hernandez 80 VIDEO)

Penaltyul ratat: fatal!
Ucrainenii au dominat un meci întreg, în ultimul sfert de oră cu fundaşii la centru, dar n-au prins nici prelungirile. Pentru că, în minutul 63, la 1-1, Cleiton Xavier, căpitanul lui Metalist, a ratat un penalty decisiv într-un meci în care gazdele s-au întrecut în ratări. Şi s-au calificat portughezii.

Metalist Harkov - SPORTING 1-1 (1-2)

(Cristaldo 57 VIDEO / Van Wolfswinkel 44 VIDEO)

Falcao i-a liniştit

Atacantul columbian, golgeterul all-time al cupelor europene, cu 18 reuşite sezonul trecut (la FC Porto, Europa League), nu se opreşte nici acum, la Atletico. Falcao a liniştit ofensiva germană din ultimele minute cu cel mai important gol. Al 8-lea din actuala stagiune continentală pentru echipa madrilenă.

Hannover - ATLETICO 1-2 (1-2)

(Diouf 80 VIDEO / Adrian 63 VIDEO, Falcao 87 VIDEO)

Semifinale: 19/26 aprilie