INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BENFICA - AJAX

FOTO+VIDEO Benfica Lisabona - Ajax 2-2 în „optimile” Champions League » Spectacol total pe Da Luz!

Benfica Lisabona - Ajax, în „optimile” Champions League/ foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 23 februarie 2022 23:32 / Actualizat marti, 16 mai 2023 10:29

Benfica și Ajax au terminat la egalitate, scor 2-2, în manșa tur din „optimile” UEFA Champions League.

Programul complet + rezultatele din optimile Ligii Campionilor

Meciul de pe „Da Luz” a început echilibrat, cu faze periculoase la ambele porți. Ajax a deschis scorul în minutul 18, prin Tadic. Acesta a primit o centrare perfectă de la fundașul dreapta Mazraoui și a trimis mingea în vinclu. 8 minute mai târziu, Haller, golgeterul lui Ajax a marcat în propria poartă cu o deviere nefericită, după o centrare periculoasă în careul „lăcierilor”.

Atacantul ivorian s-a revanșat după doar 3 minute. Acesta a marcat pentru 2-1, după un șut cu stângul la colțul lung. A fost al 11-lea gol al lui Haller în acest sezon de Champions League.

Pe finalul primei reprize, Haller a ratat o ocazie uriașă. Golgeterul Ligii a trimis pe lângă poarta goală din 6 metri, după ce Alvarez trimisese balonul în bară. Benfica a ratat o ocazie uriașă în minutul 55, dar mingea deviată de apărarea lui Ajax a trecut puțin pe lângă poarta lui Pasveer.

Benfica a continuat să controleze jocul și a reușit să egaleze prin atacantul ucrainean Yaremchuk, după o lovitură puternică de cap, în minutul 72.

Benfica Lisabona - Ajax 2-2

+5 FOTO

Benfica Lisabona - Ajax, echipe de start:

Benfica: Vlachodimos – Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo – Silva, Weigl, Taarabt, Everton – Nunez, Ramos
Antrenor: Nélson Veríssimo

Ajax Amsterdam: Pasveer – Mazraoui, Timber, Martinez, Blind – Berghuis, Alvarez, Gravenberch – Antony, Haller, Tadic
Antrenor: Erik ten Hag

Stadion: Estadio da Luz
Arbitru: Slavko Vincic

FOTO Imagini de la antrenamentul oficial al lui Ajax

Villarreal - Juventus 1-1. Vlahovic n-a fost de ajuns! „Bătrâna Doamnă” ratează victoria în Spania, iar calificarea se va decide în retur

VIDEO + FOTO Chelsea e la un pas de „sferturi” » Lille, prea slabă pentru campioana Europei!