INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ADVERSARI » LYON - FIORENTINA 2-2

Cuplu de foc

Articol de - Publicat joi, 18 septembrie 2008 00:00

Mutu şi Gilardino sînt buni, dar Lyon a revenit. Chiar şi aşa, viitorul nu sună bine pentru Steaua, care merge la Florenţa

O fază de Champions League. Pur şi simplu perfectă. Cu Mutu primind mingea pe dreapta, la un metru de tuşă. Boumsong tatona, în loc să-l ţină cu spatele la joc. Exact ce voia decarul Fiorentinei, care s-a întors, a privit spre careu şi a centrat. Balonul s-a oprit pe fruntea lui Gilardino şi, de acolo, direct în plasă. Era minutul 42 la Lyon. 0-2, dar meciul nu s-a încheiat.

Viola joacă bine, inteligent, forţează cînd are nevoie. Plus atuurile sale, Mutu şi Gilardino, mortali pentru orice apărare, nu doar pentru improvizata şi fragila defensivă lyoneză. Cum Steaua se va opri peste două săptămîni pe Artemio Franchi, atenţie mare!

Italienii au fost în pericol în primele zece minute, cînd viteza lui OL şi loviturile libere ale lui Juninho le-au creat ceva probleme, dar Gilardino a deschis scorul şi, din acel moment, violeţii au pîndit mereu erorile din jumătatea de teren adversă. La o asemenea gafă a lui Boumsong, Mutu, deloc deranjat de bandajul din silicon care-i protejează cotul stîng, a fost şi el aproape să înscrie. I-a înţepat mingea francezului şi, după pasa lui Gilardino, a fost singur cu Lloris. Dacă îi ieşea scăriţa, ar fi fost un gol superb, numai că portarul a blocat.

În minutul 73, Fiorentina a fost depăşită. Totuşi, un jucător al său, Kroldrup, era căzut la pămînt în propriul careu, gazdele au continuat acţiunea şi Piquionne a marcat: 1-2. Iar finalul n-a mai fost atît de bun pentru peninsulari. Fiind egalaţi de şutul lui Benzema: 2-2.

OLYMPIQUE LYON - FIORENTINA 2-2
(Piquionne 73, Benzema 86 - Gilardino 12, 42)
LYON: Lloris - Reveillere, Boumsong, Bodmer, Kallstrom - Makoun (60 Ederson), Toulalan, Juninho - Govou (89 Mounier), Fred (65 Piquionne), Benzema. Antr. C. Puel
FIORENTINA: Frey - Zauri (77 Jorgensen), Dainelli, Kroldrup, Vargas - Kuzmanovici (64 Santana), Felipe Melo, Montolivo, Almiron - Gilardino (81 Pazzini), Mutu. Antr. C. Prandelli